Jak prać ubrania ręczne? Krok po kroku

Jak prać ubrania ręczne? Krok po kroku
pranie ręczne

Cienka jedwabna bluzka, sweter z wełny merynosów czy delikatna bielizna to nie jest coś, co po prostu wyrzuca się do prania, ponieważ te rzeczy rzadko wytrzymują pranie w pralce. Pranie ręczne nie musi być ani trudne, ani męczące. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. 

Pranie ręczne — od czego zacząć?

Zawsze dobrze jest zacząć od sprawdzenia zaleceń na metce odzieży. Jeśli marka posiada symbol prania ręcznego, tj. symbol z dłoni w wannie, to musi być wyprane ręcznie.

Czy można prać ręcznie w pralce?

Większość pralek ma zwykle programy do delikatnego prania lub prania ręcznego, ale czasami najlepsze rezultaty uzyskuje się dzięki konwencjonalnemu praniu ręcznemu w starym stylu. Nawet jeśli automat ma programy do wełny i jedwabiu, to pranie ręczne w pralce może być ryzykowne. Odzież może się skurczyć lub ulec zniszczeniu w strukturze.

ręczne pranie

Jakie ubrania należy prać ręcznie?

Pranie ręczne to jedna z najłatwiejszych rzeczy, które można zrobić, aby zachować jakość delikatnych i drogich materiałów odzieżowych. Materiały takie jak jedwab, satyna, moher, wełna i hafty, a nawet strukturalne sukienki lub swetry, zyskują na praniu ręcznym.

Wełna i kaszmir lepiej zachowują swój rozmiar i strukturę podczas prania ręcznego. Wełny nie należy prać zbyt często, lepiej ubrania wełniane wietrzyć. Ważny jest również wybór odpowiedniego środka piorącego, który jest przeznaczony do prania wełny, ponieważ zwykłe środki piorące mogą uszkodzić strukturę wełny.

Jedwabne ubrania często mają wyraziste kolory i istnieje ryzyko, że kolor pofarbuje podczas prania, dlatego jedwabne ubrania należy prać oddzielnie. Jedwab również nie toleruje zbyt intensywnych perfum lub dezodorantów oraz bezpośredniego działania promieni słonecznych. 

Jaki detergent najlepiej nadaje się do prania ręcznego?

Istnieje kilka opcji dotyczących detergentu. Warto używać detergentu przeznaczonego do prania ręcznego. Podczas prania ręcznego należy szczególnie uważać, aby całkowicie rozpuścić detergent, aby nie osiadł na ubraniach i nie zniszczył ich. Można użyć:

  • Uniwersalny proszek, który nadaje się do prania zarówno kolorowych, jak i białych ubrań. To praktyczne rozwiązanie, jeśli trzeba prać oba rodzaje ubrań w tym samym czasie. 
  • Detergent przeznaczony do odzieży kolorowej lub odzieży białej. Detergent w postaci proszku należy dodać do wody piorącej i rozpuścić go, zanim włożone zostaną ubrania.
  • Detergentu w płynie, który natychmiast rozpuści się w wodzie piorącej. 
płyn do prania ręcznego

Chcąc uniknąć alergii lub podrażnienia, warto stosować detergenty bez dodatków perfum. 

Sprzęt do ręcznego prania odzieży

Na szczęście ręczne pranie nie jest skomplikowaną sprawą. Często możesz sobie poradzić z rzeczami, które są w każdym domu. Oto lista rzeczy, które przydadzą się podczas robienia prania:

  • Wanna, miska lub zlew
  • Detergent, proszek lub płyn do prania ręcznego
  • Rękawiczki chroniące dłonie
  • Dużo wody
  • Ręcznik i płaska powierzchnia do suszenia ubrań

Zawsze należy upewnić się, jaki jest opis na etykiecie odzieży. Wiele ubrań wymaga prania ręcznego w zimnej wodzie, inne lepiej czyścić letnią lub ciepłą wodą. 

Jak zrobić pranie ręczne?

Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję prania ręcznego w czterech prostych krokach. Oto one:

pranie ręczne symbol

Krok 1: Napełnienie pojemnika wodą

Zacznij od napełnienia wanny lub zlewu wodą o zalecanej temperaturze zgodnie z symbolem na metce. Jeśli pierzesz kilka rzeczy, powinno się zacząć od najniższej temperatury i stopniowo dodawać gorącą wodę. Detergent należy dodać zgodnie z instrukcją dozowania detergentu. Ilość użytego detergentu może się różnić.

Krok 2: Pranie ubrań

Sama czynność prania zaczyna się od posortowania ubrań. Najpierw należy wyprać białe ubrania, a następnie kolorowe. Włożyć ubrania do wody i pozwolić wodzie wniknąć w ubrania. Podczas procesu warto używać rękawiczek, aby chronić skórę dłoni.

Pougniataj ubrania w wodzie. Unikaj szorowania i silnego wykręcania odzieży, ponieważ może to spowodować jej rozciągnięcie. Jeśli ubrania są bardzo brudne, można je wcześniej namoczyć na 15 – 30 minut.

pranie ręczne w pralce

Ręczne pranie ubrań może być jednym z bardziej kojących zadań domowych, ponieważ wymaga cierpliwości i ostrożności, a nie nerwowego pocierania i szorowania.

Krok 3: Płukanie ubrań

Należy wylać brudną wodę z pojemnika i napełnić ponownie czystą wodą. Powoli ugniatać ubrania w pojemniku. Proces należy powtórzyć, aż cała piana zniknie.

Krok 4: Wysuszyć ubrania

Zamiast wykręcać ubrania, wystarczy ostrożnie wycisnąć wodę. Suszenie ubrań zależy od rodzaju ubrań:

  • Bielizna, m.in. biustonosze zawija się w ręcznik, aby usunąć nadmiar wody. Następnie kładzie się płasko do wyschnięcia.
  • Rajstopy odciśnięte z wody, można powiesić na sznurku.
  • Sweter, np. z wełny, po starannym odciśnięciu z wody, należy owinąć w ręcznik, aby usunąć nadmiar wilgoci i rozłożyć płasko. Suszenie swetrów powinno się odbywać w pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją. 
5/5 - (Liczba ocen: 14)

Jakie ubrania należy prać ręcznie?

Delikatną bieliznę, wełnę, kaszmir i jedwab należy prać ręcznie. Używać detergentu przeznaczonego do rodzaju materiału.

Czy można razem prać ręcznie kolorowe i białe ubrania?

Kolorowe ubrania należy prać osobno. Można rozpocząć od prania białych ubrań, a następnie uprać kolorowe, aby uniknąć przebarwień.

Jakiego detergentu powinno się używać do prania ręcznego?

Do zwykłych ubrań można użyć zwykłego uniwersalnego detergentu, kolorowego lub białego detergentu. Delikatne materiały, takie jak wełna, kaszmir i jedwab, należy prać specjalnym detergentem.

Jakie są zalety prania ręcznego?

Chroni delikatne ubrania i przedłuża ich żywotność. Można również zaoszczędzić na wysyłaniu ubrań do pralni, jeśli zamiast tego można je prać ręcznie.

Jakie są wady prania ręcznego?

Trzeba poświęcić czas i wysiłek na ręczne pranie ubrań. W przypadku prania dużych ilości ubrań należy użyć znacznie więcej wody.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

CukierkowaMarzena

Dokładnie tego potrzebowałam! Teraz już nie muszę się martwić o swoje delikatne ubrania. Dzięki!

Opublikuj komentarz