Aby ręczniki służyły nam jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Poprawne pranie i suszenie zapewni nam ich miękkość i puszystość oraz zapobiegnie rozwijaniu się bakterii i nieprzyjemnym zapachom. Jak zatem we właściwy sposób zadbać o ręczniki?
Spis treści
Jak często prać ręczniki?
Wszystko zależy od tego, jak często ich używamy, do czego, jakie mamy powietrze w łazience. Jeśli w pomieszczeniu jest bardzo wilgotno, często jest tam dużo pary, to powinniśmy prać je nawet co 2-3 dni. Unikniemy wtedy rozwoju drobnoustrojów i bakterii na ręcznikach, które później mogłyby przedostać się na naszą skórę, a następnie do organizmu. Podczas choroby również powinniśmy prać ręczniki częściej, ponieważ zostają na nich wszystkie zarazki. Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość prania ręczników do rąk. Używamy ich zdecydowanie najczęściej, więc powinny być one również częściej wymieniane.
Pranie ręczników zaraz po zakupie
Kiedy kupujemy nowe ręczniki, musimy pamiętać, aby po przyniesieniu ich do domu odpowiednio o nie zadbać przed pierwszym użyciem. Dobrą praktyką jest wypranie ich, a jeszcze wcześniej namoczenie w zimnej wodzie minimum przez dobę. Dobrym pomysłem jest też dodanie odrobiny octu podczas namaczania, pozwoli to utrzymać żywe kolory ręczników. Dzięki temu również pozbędziemy się składników chemicznych użytych przy produkcji oraz nieczystości, które mogły pojawić się podczas transportu. Nie wyprany ręcznik nie chłonie również wilgoci, więc nie spełniałby swojej podstawowej funkcji.
Jak prać ręczniki?
Ważną zasadą prania ręczników jest nieprzeładowywanie pralki. Dzięki temu zarówno woda jak i płyny będą lepiej wnikały, a co za tym idzie ręczniki będą idealnie czyste. Jak każde inne pranie, ręczniki również należy podzielić kolorystycznie. Pozwoli to zachować nam ich kolory w idealnym stanie przez długi czas.
Do prania ręczników nie dodajemy środków zmiękczających ani wybielaczy. Wpływa to negatywnie na ich higroskopijność oraz osłabia ich włókna, przez co są bardziej podatne na uszkodzenia.
Warto też wspomnieć, że ręczniki nie lubią wirowania. Ustawiamy więc minimalną liczbę obrotów, aby uniknąć zagnieceń i niszczenia się materiału.
W jakiej temperaturze prac ręczniki?
Temperatura wody podczas prania będzie zależna od składu materiału, dlatego warto sprawdzić metkę, aby odpowiednio ją dobrać. Pamiętajmy, żeby nie prać ręczników w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ wtedy szybciej się niszczą. Pierzemy zawsze w najniższej dopuszczalnej temperaturze, najczęściej będzie to 40-60°C. Unikajmy zagotowania ręczników w 90°C, gotowaniu poddaje się tylko ręczniki szpitalne i hotelowe, aby jak najlepiej pozbyć się nieczystości i zarazków.
Piorąc ręczniki wybierajmy delikatne programy, aby uniknąć zagnieceń. Dobrym wyborem będą też płyny lub żele zamiast proszku. Te pierwsze lepiej się wypłukują, dzięki czemu ręczniki nie będą szorstkie oraz będą dobrze chłonąć wilgoć. Trzeba również pamiętać, aby nie przesadzać z ilością środków piorących i dobierać je do kolorystyki ręczników, aby zachowały one swoje kolory.
Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i puszyste?
Słyszeliście o dodawaniu octu do prania ręczników? Warto dolać szklankę od czasu do czasu, zwiększy to ich miękkość i puszystość oraz pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci. Alternatywnym sposobem jest też dodanie pół szklanki sody oczyszczonej. Efekty będą te same, więc sami możecie wybrać, który sposób bardziej wam odpowiada.
Aby ręczniki utrzymały swoją puszystość, należy pamiętać również, żeby zawsze prać je osobno, bez innych ubrań czy bielizny. Jest to też ważne dlatego, że ręczniki pylą przy pierwszych kilku praniach i te malutkie włoski mogłyby osiadać na innych rzeczach, co wyglądałoby nieestetycznie.
Suszenie ręczników
Najlepszą opcją dla ręczników jest suszenie ich w suszarce bębnowej. W ten sposób pozostaną one miękkie i puszyste. Jeśli nie mamy suszarki, powinniśmy suszyć je na świeżym powietrzu. Warto jednak, żeby nie było to na pełnym słońcu. Działa niekorzystnie na barwniki, przez co kolory mogą stać się wyblakłe. Pod wpływem słońca ręczniki robią się również bardziej szorstkie.
Ważne jest, aby rozwieszać je równo, bez zagnieceń, nie tylko po praniu, ale również po każdym użyciu. Pozwoli nam to uniknąć rozwoju bakterii, które kochają wilgoć.
Prasowanie ręczników
Jeśli chcemy, aby nasze ręczniki pozostały puszyste i dobrze chłonęły wodę, nie powinniśmy ich prasować. Wyjątkiem są te dla małych dzieci, pomoże nam to pozbyć się dokładnie bakterii. Pamiętajmy, aby ustawić temperaturę nie więcej jak 150° i najlepiej prasować przez wilgotną ściereczkę lub stosując funkcję pary.
W jakiej temperaturze powinno prać ręczniki?
Ręczniki powinno się prać zgodnie z zaleceniami producenta, które widoczne są ma metce. Najczęściej będzie to temperatura od 40 do 60 stopni Celsjusza. Nie powinno się prać ręczników w temperaturze 90 lub więcej stopni Celsjusza, ponieważ będą szorstkie. W takiej temperaturze pierze się przede wszystkim ręczniki szpitalne i hotelowe w celu pozbycia się zarazków i nieczystości.
Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały?
Do prania można wlać jedną szklankę octu lub pół szklanki sody. Dzięki temu ręczniki po takim praniu nie tylko pachnące, ale również zwiększy to ich miękkość oraz puszystość.
Jaki wybrać program do prania ręczników?
Do prania ręczników należy ustawić delikatny program, który pozwoli uniknąć powstawianiu większej ilości zagnieceń. Temperatura najczęściej powinna być z zakresu 40 a 60 stopni Celsjusza, jednak warto zapoznać się z metką i zaleceniami producenta.
1 komentarz