Jak prać i prasować plisowaną spódnicę i sukienkę?

Jak prać i prasować plisowaną spódnicę i sukienkę?
jak prać plisowaną spódnicę

Wielkim hitem ostatniego sezonu okazały się plisowane sukienki i spódnice. Kobiety wręcz pokochały materiał plisowany na sukienkę i spódniczkę. Jednak kwestia dbania o tego typu garderobę budzi wiele kontrowersji. Sposób, w jaki należy prać i prasować plisowane ubrania może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też podpowiadamy, na co bacznie zwracać uwagę podczas pielęgnacji takiej odzieży. Mimo wszystko należy to wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce ubrania. 

Jak prać plisowaną sukienkę?

Najczęściej sukienka plisowana wykonana jest z delikatnego jedwabiu bądź szyfonu. Tego typu tkaniny nie można prać w wysokich temperaturach. Najlepiej skorzystać wówczas z usług pralni chemicznej. W przypadku, jeśli postanowimy wyprać ubranie w pralce, to tylko najdelikatniejszy program nie zniszczy odzieży. Koniecznie należy ubranie umieścić w woreczku do prania bielizny. Nie wskazane jest korzystanie z suszarki bębnowej. Wówczas po wysuszeniu materiał plisowany na sukienkę jest całkowicie wygnieciony. Trudno potem rozprasować plisy. Do prania należy zastosować płyn do tkanin delikatnych. Pranie ręczne zachowa nienaganny kształt i układ plisowanej tkaniny. Trzeba pamiętać, aby rozwiesić sukienkę na wieszaku.

jak prać plisowaną sukienkę

Jak prać plisowaną spódnicę?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak prać plisowaną spódnicę? Aby, przystąpić do tej czynności należy dokładnie zapoznać się z instrukcją prania, która znajduje się na wszytej metce. Bez względu na rodzaj tkaniny dobrze, jeśli wykonamy pranie ręczne z dodatkiem delikatnego detergentu. Pozwoli to na idealne zachowanie struktury plisowanego materiału. Pranie spódnicy plisowanej wymaga niskiej temperatury wody. Przed przystąpieniem do prania należy dół spódnicy delikatnie połączyć poprzez zszycie plis ze sobą. Unikniemy wówczas odkształcenia plisowanego materiału. Ważne, aby spódniczka plisowana nie była w trakcie prania ręcznego gnieciona. Po wypłukaniu nie można jej wyżymać. 

Jak prać i prasować plisowaną spódnicę?

Prasowanie i pranie spódnicy plisowanej bądź sukienki powinno odbywać się zawsze z zachowaniem wszelkich wskazówek zawartych na metce ubrania. Jeśli podejmujemy się tego sami, pamiętajmy, aby temperatura wody do prania ani żelazka nie była zbyt wysoka. Samo pranie nie budzi tyle kontrowersji co prasowanie plisowanej tkaniny. Spódnica w plisy wymaga precyzyjnego oraz dokładnego prasowania. Czynność ta powinna odbywać się na desce przy użyciu czystego żelazka z termostatem. Należy pamiętać, aby zawsze prasować lekko wilgotną spódniczkę, bądź sukienkę. Ułatwi to rozprasowanie wszelkich zagnieceń materiału.

spódnica plisowana

Przydatne wskazówki przy prasowaniu plisowanej spódnicy

Sztuczne materiały oraz jedwabie należy prasować zawsze na lewej stronie. Niezbyt gorącym żelazkiem bez użycia pary idealnie zaprasujemy szersze plisy materiału. Zaś dzianiny i wełniane tkaniny zaprasowujemy poprzez zastosowanie ściereczki i pary. W przypadku drobnych zakładek warto skorzystać ze: 

  • spinaczy biurowych,
  • klamerek do prania.

W taki sposób można spiąć każdą plisę i zaprasować. Świetnym pomysłem jest również połączenie dołu spódnicy poprzez delikatne przyszycie nitką. Ważne, żeby wszystkie zakładki prasować z góry do dołu. Dzięki temu spódnica plisowana zachowa nienaruszoną strukturę. Należy również pamiętać, aby niezbyt często prasować tego typu tkaniny. Właściwy i odpowiedni sposób prania nie wymaga prasowania tego typu spódnic.

jak prać i prasować plisowaną spódnicę

Sposób wieszania spódnicy plisowanej

Sukienka bądź spódnica w plisy po wypraniu i wyprasowaniu powinna być zawsze powieszona na wieszaku. Nigdy nie należy ich składać. Powstają wówczas załamania i zagniecenia plis, które trudno ponownie rozprasować. Spódnica plisowana najlepiej, jak po wyprasowaniu zostanie zawieszona na wieszaku rozporowym przeznaczonym do wieszania spódnic. Tego typu wieszaki posiadają ogumowane klipsy. Wówczas nawet najdelikatniejsza odzież nie ulegnie odgnieceniu. Również po wypraniu należy rozwiesić mokrą spódnicę na wieszaku. Dzięki temu spódniczka plisowana swobodnie ocieknie i prasowanie będzie zbędne.

5/5 - (Liczba ocen: 21)

Jakiego programu należy użyć podczas prania plisowanej sukienki?

Podczas prania plisowanej sukienki należy skorzystać z najkrótszego programu dostępnego w pralce z temperaturą nie wyższą niż 30 stopni Celsjusza. Można również wybrać program do prania delikatnego lub ręcznego – o ile jest taki dostępny.

Jak prać plisowaną spódnicę?

Do prania plisowanej sukienki i spódnicy warto użyć woreczka do prania bielizny. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń i dodatkowych zagnieceń.

Czego potrzebuję do prasowania plisowanej sukienki i sukienki?

Przydatne mogą się okazać takie przedmioty jak spinacze biurowe i klamerki do prania do prasowania drobnych zakładek. Przydatna również będzie ściereczka. Warto pamiętać, aby plisy prasować z góry do dołu.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

MalwinaMorska

Dzięki za porady dotyczące prania plisowanych spódnic! Zawsze bałam się, że zniszczę je podczas prania. 👗

Opublikuj komentarz