Jak wyprać kurtkę puchową?

Jak wyprać kurtkę puchową?
jak prać kurtkę puchową

Odpowiednie czyszczenie kurtki sprawi, że będzie to kurtka na lata. Najbezpieczniejszą opcją jest oddanie kurtki puchowej do pralni. Profesjonalna obsługa zapewni doskonale wypraną i odświeżoną kurtkę bez niepożądanych uszkodzeń. Nie każdy ma możliwość oddania kurtki do specjalistycznej pralni lub chce spróbować swoich sił w samodzielnym odświeżeniu zimowego okrycia. Przy odrobinie wiedzy kurtka puchowa będzie wyglądać jak nowa i będzie chronić przed zimnem tak samo, jak przy pierwszym założeniu.

Czy można prać kurtkę puchową w pralce?

Oczywiście, że tak. Zawsze warto wcześniej spojrzeć na metkę, czy producent zaleca pranie w pralce i w jakiej temperaturze. Zazwyczaj jest to temperatura 30°C – 40°C. Na rynku istnieją już pralki, które mają specjalny program do prania puchu. Jeśli pralka nie ma takiego programu, najlepiej włączyć program z najmniejszymi możliwymi obrotami, by puch w kurtce nie przemieszczał się i nie zbił się w nieprzyjemne kule. Zbity puch może znacznie gorzej izolować przed zimnym powietrzem.

jak prać kurtkę puchową z piłeczkami

Jak prać kurtkę puchową?

  1. Przed rozpoczęciem prania wyczyścić pralkę z ewentualnych resztek detergentów, które mogłyby zniszczyć materiał kurtki.
  2. Większe plamy warto spróbować oczyścić mokrą szmatką. Wszystkie kieszenie kurtki powinny być puste, a zamki i guziki pozapinane.
  3. W pralce powinna znajdować się tylko kurtka puchowa. Zmaksymalizuje to efekty prania i zapobiegnie uszkodzeniu kurtki.
  4. Ustaw temperaturę zalecaną przez producenta i możliwie najniższe obroty.
  5. Po wypraniu można skorzystać z suszarki. Cykl suszenia może trwać dosyć długo, ponieważ kurtkę powinno się suszyć w niskiej temperaturze. Puch w kurtce dobrze się wtedy dosuszy i ładnie ułoży

Jaki płyn do prania kurtek puchowych?

Kurtkę puchową pierzemy w detergentach przeznaczonych do prania puchu. Proszki czy płyny, których używamy do codziennego prania, mogą zniszczyć wypełnienie i włókna kurtki. Jednym z tanich preparatów, którego warto użyć, jest hipoalergiczny płyn do prania Biały Jeleń.

jak wyprać kurtkę puchową w pralce

Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami?

Do rozbicia puchu idealnie sprawdzą się piłeczki tenisowe. Wystarczy wrzucić do prania dwie lub trzy piłki. Dzięki tej metodzie kurtka puchowa będzie puszysta i zachowa swój pierwotny kształt. Suszarka bębnowa świetnie poradzi sobie z puchem, delikatne ciepłe powietrze skutecznie rozbija kłęby puchu. Można wrzucić piłeczki tenisowe także po praniu do suszarki bębnowej. Przy braku suszarki bębnowej lub pralko suszarki kurtkę trzeba położyć na płasko i pozwolić jej wyschnąć.

Czego unikać podczas prania kurtki puchowej?

Należy pamiętać, że każde pranie wpływa tkaninę, dlatego kurtek nie powinno się prać zbyt często. Jednocześnie brudny puch słabiej grzeje i jest to powód, by przystąpić do prania i suszenia. Źle dobrany detergent może zniszczyć całą kurtkę, unikaj więc płynów i proszków do prania ubrań codziennych. Szczególnie zabronione jest używanie płynu do płukania, który działa destrukcyjnie na wierzchnią warstwę kurtki. Kurtka po praniu musi dobrze wyschnąć, nie wolno wiec zwlekać z suszeniem jej. Kurtkę puchową suszy się na płasko na suszarce w pobliżu źródła ciepła. Nigdy nie wiesza się jej mokrej na wieszaku, gdyż mokry puch jest ciężki i może opaść na dno kurtki.

w czym prać kurtkę puchową

Jak przechowywać kurtkę puchową?

Przede wszystkim przed schowaniem kurtki trzeba ją dobrze wysuszyć. Wilgotna kurtka schowana do szafy szybko przejdzie brzydkim zapachem stęchlizny. Kurtki puchowe najlepiej wieszać na wieszaku. Warto schować ją do bawełnianego pokrowca, wtedy ubranie będzie pachnieć świeżością do momentu wyciągnięcia z szafy. Można położyć ją na płasko, pamiętając, by nie przygniatać jej innymi rzeczami w szafie czy kartonie. Przygnieciony puch bardzo szybko się odkształci i stworzy bryły, zatem kurtka będzie nieestetyczna, niewygodna i będzie gorzej zatrzymywała ciepło.

5/5 - (Liczba ocen: 16)

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Kurtę puchową należy najpierw przygotować: opróżnić kieszenie oraz pozbyć się zbędnych przedmiotów. Następnie kurtkę można namoczyć w wodzie, a dopiero potem wrzucić do pralki. Program należy uruchomić zgodnie z metką przyszytą do kurtki (najczęściej będzie to 30-40 stopni Celsjusza i 600 obrotów). Jeżeli pralka ma specjalny program do prania kurtek puchowych, należy go uruchomić w pierwszej kolejności.

W jakiej temperaturze prać kurtkę puchową?

Kurtkę puchową należy prać w temperaturze zalecanej przez producenta. W większości przypadków będzie to niska temperatura, około 30-40 stopni Celsjusza wraz z małą liczą obrotów (około 600 obrotów).

Do czego służą piłeczki podczas prania lub suszenia kurtki puchowej?

Piłeczki podczas suszenia kurtek puchowych służą do rozbicia puchu, aby ten nie zbił się kulki. Piłeczki można dodać zarówno do prania, jak i suszenia w suszarce elektrycznej.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

ZakochanaWKsiestwie

Uratowałaś moją ulubioną kurtkę puchową! Nie wiedziałam, jak ją wyprać, ale teraz już wiem. Dziękuję!

comments user

ZuzannaZPasją

Pranie kurtki puchowej to nie lada wyzwanie, ale jest do zrealizowania. Najlepiej jest użyć specjalnego środka do prania odzieży puchowej, dostępnego w sklepach sportowych. Pamiętajmy, aby prać kurtkę na delikatnym cyklu prania i suszyć ją, rozmieszczając równomiernie puch w jej wnętrzu.

Opublikuj komentarz