Jak prać pościel? W jakiej temperaturze?

Jak prać pościel? W jakiej temperaturze?
w jakiej temperaturze prać pościel

Pościel powinna być przede wszystkim higieniczna. Dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednie pranie pościeli. Dzięki temu można zadbać o walory estetyczne łóżka, ale także na komfort i zdrowie. Nie należy zapominać też o regularnym czyszczeniu materaca. W jakiej temperaturze prać pościel?

Jak często prać pościel?

Pościel należy regularnie prać i jest to kwestia, która nie podlega dyskusji. Jednakże, jeśli chodzi o częstotliwość, to nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Nie bez znaczenia jest pora roku i temperatura panująca w sypialni. Zimą wystarczy prać pościel raz na miesiąc. Z kolei latem człowiek się więcej poci, dlatego pościel trzeba prać nawet raz na tydzień. Na częstotliwość prania pościeli wpływa także to czy osoba myje się wieczorem, czy rano, jakich kosmetyków używa i czy w łóżku przebywa zwierzak. Najlepiej zmieniać pościel jak najczęściej.

jak często prać pościel

Jak prać pościel, aby zachować wysoki poziom higieny?

Ważna jest nie tylko częstotliwość, ale także sposób prania pościeli, a dokładniej temperatura wody. Wszystko zależy od rodzaju tkaniny, z której zrobiona jest pościel:

  • pościel bawełnianą pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza,
  • poszewki satynowe w wodzie o temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza,
  • pościel flanelową w temperaturze 40 stopni Celsjusza,
  • bieliznę pościelową z kory w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza,
  • pościel lnianą w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Przed włożeniem do pralki warto poszewki przewrócić na drugą stronę. Dzięki temu będzie większa szansa na to, że uda się utrzymać jednolity kolor. Należy także pamiętać o równomiernym rozwieszeniu pościeli. To sprawi, że nie będzie trzeba jej prasować przed założeniem.

Jaki program będzie najlepszy do prania pościeli?

Istotne jest nie tylko jak wyprać pościel, ale także wybór odpowiedniego programu w pralce automatycznej. Wszystko zależy od zaleceń producenta, które znajdują się na metce pościeli. Jednak najczęściej stosowane programy to: bawełna, bawełna intensywne i antyalergiczne. Przed włożeniem do pralki należy też zasunąć suwaki i zapiąć guziki. Taki prosty zabieg sprawi, że materiał nie będzie się plątał podczas wirowania.

jak prać pościel

Jakie detergenty należy używać do prania pościeli?

Nie bez znaczenia są też detergenty używane do prania pościeli. Rynek jest zróżnicowany, jeśli chodzi o proszki, płyn przeznaczone do prania pościeli. Wybierając odpowiedni produkt, warto kierować się także preferencjami zapachowymi. Koniecznie trzeba też unikać produktów, które zawierają w swoim składzie silnie drażniące składniki. Metoda prób i błędów pomoże znaleźć najlepszy preparat.

Czystość pościeli to nie wszystko – zadbaj również o swój materac

Pranie pościeli to nie wszystko, aby cieszyć się wysoką higieną podczas nocnego odpoczynku. Koniecznie należy też zadbać o regularne czyszczenie materaca. Co więcej, dobrze zainwestować w materac antyalergiczny, który ochroni przed rozwojem bakterii, grzybów i roztoczy. Dobrze, gdy materac ma ściągany pokrowiec. Dzięki temu raz na jakiś czas można go wyprać w pralce.

Regularne pranie pościeli to niezwykle istotna czynność, która pozwoli zapewnić fantastyczne warunki do nocnego odpoczynku. W ten sposób można ochronić się przed grzybami, wirusami, roztoczami, a tym samym także przed alergiami. Ponadto nie ma nic wspanialszego niż otulenie się czystą i pachnącą pościelą. Wpływa to pozytywnie na zdrowy sen, a także samopoczucie i energię następnego dnia.

pranie pościeli ile stopni

Nie należy pomijać też kwestii związanej z regularnym czyszczeniem materaca. Systematyczność z pewnością się opłaci w postaci zdrowia i dobrego nastroju. Czysta, higieniczna i pachnąca pościel to podstawa, dlatego nie należy tej kwestii traktować po macoszemu. Odpowiednie podejście do tej sprawy może przynieść naprawdę fantastyczne rezultaty. Dlatego warto prać pościel nawet raz na tydzień. Może to nie wygląda zachęcająco, ale z pewnością zapewni dobre efekty i satysfakcję ze swojej systematyczności.

5/5 - (Liczba ocen: 17)

W jakiej temperaturze prać pościel?

Pościel należy prać zależnie od materiału, z którego jest wykonana. Zazwyczaj będzie to przedział od 40 do 60 stopni Celsjusza, jednak należy przestrzegać informacji zawartych na metce od producenta, przyszytej do pościeli.

Jak często prać pościel zimą i latem?

Zależy to od kliku czynników. W lecie pościel, z powodu wysokich temperatur, powinno się prać co najmniej raz na tydzień. Zimą, gdy ta temperatura jest niższa, minimum raz na miesiąc. Niemniej dobrą praktyką jest, aby prać pościel raz na tydzień – niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz.

W jakiej temperaturze prać pościel z kory?

Pościel z kory należy prać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

RadosnaIrena

Dzięki za porady! Zawsze myłam pościel w zbyt niskiej temperaturze, ale teraz już wiem, jak to robić prawidłowo!

Opublikuj komentarz