Jak prać firanki, żeby nie prasować?

Jak prać firanki, żeby nie prasować?
pranie firanek w pralce jaki program

Dzięki firanom okna mogą imponować pięknym wyglądem i dodawać uroku pomieszczeniu. Firany mogą jednak prawidłowo realizować swoje zadania tylko wtedy, gdy nie będą pogniecione. Pod wpływem prania firanki nierzadko tracą niestety swoje wdzięki, a przywrócenie im dawnego uroku jest możliwe dopiero po precyzyjnym ich wyprasowaniu. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pranie firanek, dzięki którym prasowanie nie będzie obligatoryjne.

Jak prać firanki?

Wiele osób nie przykłada zbyt dużej wagi do prania firanek, jednak jest to poważny błąd, gdyż wówczas tracą one swoje walory estetyczne. Kluczowym aspektem, który decyduje o tym, czy firanki pogniotą się pod wpływem prania, jest materiał, z którego są wykonane. Aby zniwelować prawdopodobieństwo pogniecenia firanki, warto sięgać po produkty z poliestru. Cechują się one bowiem na tyle dobrą jakością, że pogorszenie estetyki firanki ze względu na wrzucenie jej do pralki jest mało prawdopodobne. Aby firana nie mięła się podczas prania, warto sięgać po sprawdzone i renomowane produkty, które cechują się dobrą jakością. Uniknięcie pogniecenia tkaniny jest możliwe również za sprawą przyjęcia odpowiedniej metody napranie firanek w pralce.

jak prać firanki w pralce

Jak prać firanki, żeby nie były pogniecione?

Istnieje kilka przydatnych patentów, dzięki którym firanki nie będą się mięły pod wpływem prania. Podstawową i absolutnie nadrzędną zasadą jest składanie tkaniny w kostkę. Przed umieszczeniem firany w pralce należy upewnić się, że została ona odpowiednio złożona, gdyż w przeciwnym razie jej estetyka może wyraźnie ucierpieć. Pranie firanek może również odbywać się z pomocą specjalnych pokrowców, dzięki którym ryzyko pogięcia zostanie zniwelowane do minimum. Równocześnie niezwykle ważne jest, aby nie pakować pralki do granic możliwości. Gnieceniu firan sprzyja bowiem niewielka ilość miejsca w pralce, dlatego powinna ona zajmować nie więcej niż 1/3 całej pojemności.

jak prać firanki żeby nie były pogniecione

Pranie firanek w pralce – jaki program?

Bardzo ważnym aspektem podczas prania firanek jest również program prania. Wiele osób nie zwraca na niego uwagę, jednak to on odgrywa kluczową rolę w kondycji firanek po wyjęciu z pralki. Niektóre pralki mają specjalną opcję, która jest dostosowana typowo pod pranie tych tkanin. Jeżeli jednak pralka nie ma takiego udogodnienia, to należy wybrać pranie ręczne. Równie istotna jest temperatura prania. Zbyt wysoka może bowiem skutkować niechcianymi odbarwieniami. Dlatego właśnie ogólnie przyjęta reguła mówi, że pranie firan w pralce powinno odbywać się w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

jak prać firanki żeby nie prasować

Pranie firanek – ile obrotów?

Istotną rolę w zapobieganiu gnieceniu firanek odgrywa również liczba obrotów. Proces wirowania powinien być ustawiony na maksymalnie 400 obrotów, gdyż wyższa wartość może sprawić, że firana znacząco pogorszy swój wygląd. Dzięki ustawieniu wirowania na około 400 obrotów firana powinna ociekać wodą, przez co prawdopodobieństwo jej zmięcia zostanie mocno zredukowane. Aby dodatkowo zminimalizować konieczność prasowania, warto pozostawić firanę na pewien czas w bębnie pralki i pozwolić jej odcieknąć. Dzięki temu pranie firan nie będzie równoznaczne z obowiązkiem korzystania z żelazka.

jak wyprać firanki

Jak prać firanki, żeby nie prasować? Skorzystaj ze specjalnych detergentów

Aby firanki się nie mięły, warto prać je z użyciem detergentów, które są przeznaczone do takich tkanin. W praniu firan dobrze sprawdzają się również solidne proszki lub płyny do prania. Szczególnie warto sięgać po detergenty, które są przeznaczone typowo do białych tkanin. Dzięki temu możliwe jest zredukowanie prawdopodobieństwa obniżenia estetyki firanki. Dobrym pomysłem napranie firanek może być także zastosowanie płynu zmiękczającego.

Reasumując, do najważniejszych zasad umożliwiających uniknięcie prasowania firanek zaliczamy:

  • składanie firanek w kostkę przed włożeniem do pralki
  • unikanie pakowania pralki do pełna i zapewnianie firankom należytej swobody w bębnie
  • wybieranie odpowiedniego programu prania
  • sięganie wyłącznie po renomowane oraz bezpieczne detergenty
5/5 - (Liczba ocen: 19)

Co należy zrobić, aby uniknąć prasowania?

Zalecamy zastosowanie kilku czynności: składanie firanek w kostkę przed ich włożeniem do pralki, unikania pakowania pralki do pełnia oraz pamiętaniu o odpowiedniej ilości miejsca w bębnie pralki przy praniu firan, wybranie odpowiedniego programu prania i korzystania z remontowanych, sprawdzonych już detergentów.

W jakim programie najlepiej prać firany?

Firany należy prać w programie do prania ręcznego w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Program też nie powinien zawierać więcej niż 400 obrotów. Jeżeli pralka posiada specjalny program do prania firan – należy z niego skorzystać.

Z jakich detergentów należy korzystać podczas prania firan?

Podczas prania firan należy zwrócić uwagę na detergenty, jakich stosujemy. Nie powinny być to produkty wątpliwego pochodzenia, ponieważ firany nie są prane zbyt często. Jeżeli chcemy zachować na dłużej ich wygląd i dobrą kondycję, należy korzystać z detergentów renomowanych marek, które zostały przez nas sprawdzone i posiadamy do nich zaufanie.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

BasiaBaśniowa

Teraz już wiem, jak prać firanki, żeby nie trzeba było ich prasować. Dzięki za porady! 🌸

Opublikuj komentarz