Jak prać biało-czarne ubrania?

Jak prać biało-czarne ubrania?
jak prać biało czarne ubrania

Korzystanie z nowoczesnych sprzętów sprawia, że pranie już nie jest trudnym domowym zadaniem. Pralki, w połączeniu z suszarkami bębnowymi, znacznie ułatwiają cały proces i skracają go. Niestety, nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są w stanie skutecznie zapobiegać różnym wpadkom. Mowa przede wszystkim o farbowaniu ubrań. O czym trzeba pamiętać, by niechcący nie zniszczyć ulubionych ubrań? Jak przeciwdziałać farbowaniu tkanin?

Podstawowe zasady – jak prać czarno-białe rzeczy?

Wszyscy wiedzą, że pranie powinno dzielić się kolorystycznie. Najbardziej powszechny podział to oczywiście grupowanie ubrań białych, czarnych i kolorowych. Szczególnie wyodrębnienie tych czarnych i białych tkanin to absolutna podstawa. Dopilnowanie tego podziału sprawdzi się tylko w przypadku jednokolorowych ubrań. A co z takimi, które kolory w sobie łączą? Przy dbaniu o ubrania w tych dwóch skrajnych kolorach zadbać o kilka spraw. Co trzeba brać pod uwagę, gdy w grę wchodzi wypranie czarno-białego ubrania?

jak prać czarną sukienkę z białym kołnierzykiem

Jak prać biało czarne ubrania? O czym trzeba pamiętać?

Klasyczne sukienki czarne z białym kołnierzykiem czy biało-czarna bluzka w paski są wartościowym dodatkiem do garderoby. Nie warto z nich rezygnować, tylko z powodu bardziej skomplikowanego procesu ich czyszczenia. Przede wszystkim użytkowniczkom na pewno zależy na zachowaniu kolorów. Soczysta, niesprana czerń i nieskazitelna biel bez żółtych nalotów. To tym przyciągają do siebie ubrania biało-czarne. Więc jak prać biało-czarne ubrania, by się nie zniszczyły?

jak wybielić biało czarną bluzkę

Domowe sposoby na pranie biało-czarnych ubrań

Wiele osób w celu wyprania ubrań bez strat na ich jakości – uda się bezpośrednio do pralni. Tam ubranie do porządku doprowadzą godni zaufania specjaliści. Jest to na pewno bardzo dobre wyjście. Ale wypranie ubrań w domu będzie szybsze i bardziej ekonomiczne. Warto się do tego dobrze przygotować. Jak w domu prać biało-czarne ubrania? W zależności od sytuacji trzeba pamiętać o:

  • praniu ubrań ręcznie – w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z wykorzystaniem delikatnych dedykowanych detergentów,
  • przy korzystaniu z pralki – prać w możliwie najniższej temperaturze,
  • korzystaniu ze sprawdzonych płynów lub proszków do prania,
  • możliwości skorzystania z chusteczek i odplamiaczy.
jak wybielić czarno-białe ubrania

Ubrania biało-czarne w pralce

Wypranie biało-czarnych ubrań w pralce jest możliwe. Jeśli wiemy już, że czarny barwnik nie zafarbuje – ubranie można wrzucić do pralki. Należy zawsze stosować się do wskazań na metce. Każde ubranie może wymagać konkretnych warunków. Zazwyczaj jednak należy pamiętać o możliwie najniższej temperaturze. Do tego warto używać sprawdzonych detergentów. Przede wszystkim -specjalistycznych proszków lub kapsułek. Do tego zawsze przyda się też odpowiednio dobrany płyn do płukania ubrań czarno-białych. Taki, który nie wpłynie negatywnie na odbarwianie się tkaniny.

Jak zapobiegać zniszczeniom ubrań?

Czasami niestety największa ostrożność oraz najlepsze środki nie zapobiegną zniszczeniom ubrań – na przykład tracą kolor. Co można zrobić wtedy? Przede wszystkim warto zapobiegać, poprzez sięgnięcie po chusteczki wyłapujące kolor. Są one dostępne w każdym sklepie z chemią gospodarczą czy w drogerii. Ich działanie polega na wyłapywaniu wypłukanego pigmentu tak, by nie doszło do zafarbowania. W tym celu do bębna pralki można wlać ocet. Aby zminimalizować zapach – dodaje się więcej płynu i wietrzy ubrania, by te nadawały się do noszenia.

jak prac czarno białe rzeczy

Jak wybielić biało-czarną bluzkę?

Nie ma wielu bardziej przybijających momentów w garderobie niż ten, gdy ulubiona biało-czarna bluzka w paski szarzeje. Na szczęście jest to proces odwracalny. Jak więc wybielić białe elementy na czarnej bluzce lub koszuli? Wystarczy użyć odbarwiającego mydełka albo płynnego odbarwiacza. Substancję trzeba nałożyć na zszarzałe elementy i zamoczyć w nie za ciepłej wodzie. Po dwóch godzinach ubranie pierze się tak, jak zwykle. Przy kolejnych praniach, warto przeciwdziałać kolejnym zniszczeniom, używając roztworu octu z wodą. Ewentualnie sprawdzą się też chusteczki wyłapujące kolor. I gotowe!

5/5 - (Liczba ocen: 16)

O czym trzeba pamiętać piorąc biało-czarne ubrania?

Należy pamiętać, aby w praniu czarno-białych ubrań ładować do pralki tylko tego typu ubrania oraz zaopatrzyć się w specjalne chusteczki, które mają za zadanie wyłapać pigmenty koloru, który puściły ubrania podczas prania.

Jak zapobiegać zniszczeniom czarno-białym ubrań podczas prania?

Można skorzystać z chusteczek wyłapujące kolor, które dostępne są w większości sklepach z chemią gospodarczą lub drogerii. Alternatywną metodą jest dolanie octu do prania, który również ma podobne działanie co chusteczki, jednak wymaga to wywietrzenia ubrań oraz dolania płynu aby zminimalizować zapach octu.

Jak powinno się prać czarno-białe rzeczy?

Czarno-białe rzeczy powinno się prać ręcznie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, korzystając ze sprawdzonych płynów lub proszków do prania oraz korzystać z chusteczek i odplamiaczy.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

MagicznaMartyna

Bardzo pomocny wpis! Teraz już wiem, jak prać biało-czarne ubrania, żeby nie straciły swojego wyglądu. 👚

Opublikuj komentarz