Jak prać firanki z woalu, makarony i panelowe?

Jak prać firanki z woalu, makarony i panelowe?
jak prać firanki

Piękna aranżacja okna w domu czy mieszkaniu to cel większości z nas. Ładne firany lub zasłony podkreślają okno i dopełniają wnętrze. Dzięki nim możemy dostosować nasilenie światła do pomieszczenia. Zasłonięte okna pozwalają także na zachowanie prywatności. Firana to także świetny dodatek aranżacyjny. Jak prać firanki, aby dobrze wyglądały w pokoju? Podpowiemy, jak wyprać firanki, aby ułatwić ich prasowanie oraz zachować kształt. Odpowiednie pranie firanek pozwoli też na zachowanie ich koloru i faktury.

Jak prać firanki z woalu?

Firany z woalu to jedne z najpopularniejszych wyborów w domach Polaków. Łatwo dopasowują się do wnętrza i delikatnie rozpraszają światło słoneczne. Oto cechy firanek z woalu:

  • cienki materiał
  • mleczny kolor
  • gładka faktura
  • prześwitujący materiał
  • lejący, dobrze się układa
  • rozprasza światło

Kiedy zdecydujemy się na zakup woalu, warto dowiedzieć się, jak prać firanki z woalu. Zasłonki z tego materiału są trwałe, ale warto dodatkowo zadbać o sposób ich czyszczenia. Pranie firan z woalu należy zawsze przeprowadzać w zimnej wodzie. Pozwoli to na zabezpieczenie włókien materiału przed uszkodzeniami.

jak wyprać firanki

Najlepiej sprawdza się ich namoczenie i pranie ręczne we wcześniej rozpuszczonym proszku do prania. Jednak wygodne pranie firan w pralce jest możliwe – wystarczy zdecydować się na delikatny program w niskiej temperaturze, najlepiej bez wirowania. Rezygnacja z wirowania oraz rozwieszenie firanek zaraz po praniu ułatwi zachowanie ich kształtu i eliminację zagnieceń.

Jak prać firanki makarony?

Firany w formie makaronów są ciekawym elementem wystroju wnętrz. Ich szeroka agama kolorystyczna, a także wiele dodatków (np. srebrne nici czy cekiny) umożliwiają dowolne udekorowanie pomieszczenia. Niesie to jednak ze sobą kilka trudności w kwestii czyszczenia tego rodzaju firan. Jak prać firany makarony, aby ich nie zniszczyć?

Pranie firanek w pralce może je uszkodzić, poplątać lub nieestetycznie poszarpać. Aby tego uniknąć – istnieją dwie metody. Pierwsza metoda wymaga zakupienia specjalnych, bawełnianych worków do prania z suwakiem. Poskładaną firanę makaron wkładamy do worka, zapinamy i pierzemy (podobnie jak woal) w delikatnym programie. Dzięki temu firana nie pomiesza się z innymi rzeczami w pralce.

jak prać firanki makarony

Pranie firanek można także wykonać bez specjalnego worka. Konieczne wtedy będzie zaplecenie firanek makaronów w warkocz. Mocny splot uniemożliwi plątanie się pasem oraz zapewni odporność na uszkodzenia w bębnie.

Jak prać firanki panelowe?

Firana panelowa to jedna z atrakcyjniejszych metod dekoracji okna. Wielostopniowe, złożone z kilku elementów aranżacje pozwalają na piękną ekspozycję okna czy ściany pokoju. Specjalnie zdobione firany panelowe powinny być czyszczone ręcznie.

Jak prać firany panelowe w pralce? Jeśli zdecydujemy się na taką możliwość, każda z firan musi być wyprana osobno. Najlepiej nie dodawać do prania żadnych płynów zmiękczających czy niesprawdzonych detergentów.

jak prać firanki panelowe

Kiedy decydujemy się na pranie firanek, wirowanie powinno zostać ograniczone do minimum. W przypadku pojawienia się zagnieceń warto do ich usunięcia zastosować wygodne parownice. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, firanki panelowe można również prasować w niższej temperaturze, np. przez bawełnianą ścierkę, aby nie uszkodzić ich zdobienia.

Jakie produkty do prania firanek?

Pranie firanek wymaga od nas używania wyłącznie delikatnych płynów czy proszków. Najlepiej decydować się na delikatne płyny do prania, a nawet te przeznaczone do prania ubranek dziecięcych. Warto także, jeśli mamy taką możliwość, dokładnie sprawdzać metkę firany z zaleceniami. Pranie firanek w pralce może zostać przeprowadzone z niewielką ilością płynu do płukania – zapewni to piękny zapach i wygładzi część zagnieceń materiału.

jak prać firanki z woalu

Niektóre zasłony z naturalnych materiałów muszą zostać zaniesione do pralni profesjonalnej. To samo dotyczy firanek barwionych, jeśli nie jesteśmy pewni jak prawidłowo przeprowadzić ich czyszczenie, aby nie uszkodzić koloru.

5/5 - (Liczba ocen: 16)

Jak dobrze wyprać firanki z woalu?

Aby dobrze wybrać firanki z woalu należy wcześniej je namoczyć w proszku do prania, który został wcześniej rozpuszczony w wodzie. Następnie należy firankę przełożyć do pralki i uruchomić program delikatny bez wirowania. Firanę warto rozwiesić zaraz po poraniu – dzięki temu unikniemy wielu zagnieceń materiału.

Jak dobrze wybrać firanki panelowe?

Aby dobrze wyprać firany panelowe, należy każdą z nich prac osobno. Do prania nie należy dodawać żadnych płynów zmiękczających oraz niesprawdzonych detergentów. Podczas uruchamiania delikatnego programu, należy wyłączyć wirowanie lub ograniczyć je do minimum. W przypadku pojawienia się zagnieceń, można zastosować parownicę lub w ostateczności żelazko, ustawiając wcześniej na niższą temperaturę.

Jak dobrze wyprać firany makarony?

Dla firan w makarony warto zaopatrzyć się w specjalne, bawełniane worki do prania z suwakiem, dzięki którym unikniemy uszkodzeń, poplątań i poszarpań, które mogą powstać podczas prania firan w makarony w pralce. Firany pierzemy w programie delikatnym, najlepiej bez włączonej opcji wirowania.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

SłonecznaLidia

Dzięki za te porady! Zawsze miałam problem z praniem firanek, teraz już wiem, jak to robić prawidłowo. 😊

Opublikuj komentarz