Jak prać firanki w pralce? Program i temperatura

Jak prać firanki w pralce? Program i temperatura
jak prać firanki

Wbrew powszechnemu przekonaniu firanki wcale nie odeszły w zapomnienie w nowoczesnych domach. Delikatne materiały, z których powstają doskonale rozpraszają światło wpadające do pomieszczeń oraz nadają lekkości i elegancji. Aby firanki zachwycały jednak nieskazitelnym wyglądem należy odpowiednio o nie dbać. Choć pranie firan w pralce może wydawać się trudne, to istnieją sposoby na to, ułatwić sobie to zadanie. 

Jak prać firanki?

Zgodnie z tym, co wcześniej zostało wspomniane, firanki są elementami wystroju, który zazwyczaj wykonany jest z bardzo delikatnych i subtelnych tkanin. Naturalnie ma to na celu nadanie lekkości i zwiewności.

Od czego więc należy zacząć? Z całą pewnością pod uwagę należy zawsze wziąć metkę, którą producent fabrycznie dołączył do produktu. Jest to bardzo ważne, gdyż to właśnie na metce zawarte są informacje dotyczące temperatury, w której dopuszczalne jest pranie firanek. Po drugie, warto zaopatrzyć się w dobry detergent.

jak prać firanki w pralce

Co dokładnie rozumiane jest poprzez słowo dobry? Przede wszystkim to, żeby był delikatny, a najlepiej przeznaczony do białych tkanin. Dodatek płynu do płukania wspaniale je zmiękczy i sprawi, że będą znacznie łatwiej układały się na oknie.

Pranie firanek – w ilu stopniach?

Naturalnie, dobór temperatury ma także ogromne znaczenie w przypadku prania firanek na co dzień otulających okolice okien. Zbyt niska temperatura nie dopierze skutecznie zalegających w strukturze materiałów cząsteczek zabrudzeń (szczególnie mowa tutaj o kurzu, dymie papierosowym czy tłuszczu z kuchni). Za wysoka temperatura zaś może trwale uszkodzić firankę powodując jej odkształcenie czy skurczenie się.

Czy pranie firanek w 60 stopniach jest więc odpowiednie? Zdecydowanie sześćdziesiąt stopni Celsjusza jest zbyt wysoką temperaturą. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj zakres 30-40 stopni. W przypadku firan wykonanych w stu procentach z bawełny zaleca się nawet niższą temperaturę, gdyż jest to materiał, który wyjątkowo łatwo ulega uszkodzeniom termicznym.

jak wyprać firanki

Pranie firanek w pralce – jaki program?

Obecnie pralki automatyczne oferują wiele programów, w których można prać rozmaite tkaniny. W przypadku firan doskonale sprawdzą się w szczególności programy delikatne. Warto mieć na uwadze, że im krócej firanki przebywają w bębnie pralki, tym lepiej. Są na tyle cienkie, że nie potrzebują długiego czyszczenia, by miały nieskazitelny kolor i strukturę. Nie zaleca się ponadto dorzucania ubrań, gdyż ich elementy w trakcie wirowania mogą naderwać materiał, z którego wykonano firany.

Jak wyprać firany domowymi sposobami?

Poza używaniem powszechnie dostępnych detergentów z powodzeniem można także posiłkować się domowymi specyfikami. Bardzo często sporządza się je z ogólnie dostępnych komponentów, których nie brakuje w kuchennych szafkach.

Co zatem zamiast proszków czy płynów? Świetnie sprawdzi się tradycyjna, zwykła sól kuchenna, proszek do pieczenia, amoniak, sok z cytryny czy ocet spirytusowy. Jedną z propozycji mikstury, która jest w stanie w ekonomiczny sposób doprać firanki jest wymieszanie wcześniej wspomnianej soli w ilości pięciu, maksymalnie siedmiu łyżek stołowych z pięcioma litrami wody.

pranie firanek w pralce jaki program

Pranie firan powinno odbywać się po namoczeniu przez godzinę w tak przygotowanej solance. Druga z propozycji to dorzucenie do bębna proszku do pieczenia, który wzmacnia działanie wybielające chemicznych detergentów, dostępnych w każdym sklepie, czy drogerii.

Pranie firanek w pralce

Podsumowując, pranie firanek, choć może wydawać się trudne, to tak naprawdę jest przyjemnym i satysfakcjonującym procesem. Warto o nie dbać, gdyż stanowią piękne tło dla mebli oraz zapewniają odpowiednią dozę prywatności poprzez izolowanie wnętrze domu od nieproszonych oczu. Aby zachować piękny i w pełni zadowalający wygląd firan należy kierować się kilkoma zasadami:

  1. Pranie firanek powinno odbywać maksymalnie w czterdziestu stopniach Celsjusza.
  2. Należy je prać wyłącznie na delikatnych i krótkich programach.
  3. Warto wystrzegać się agresywnych detergentów, które mogą trwale ingerować w strukturę firanek.
  4. Jeżeli zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy oraz na dbaniu o środowisko można z powodzeniem zastępować chemię gospodarczą sodą oczyszczoną, octem, solą kuchenną, amoniakiem czy proszkiem do pieczenia.
5/5 - (Liczba ocen: 17)

W jakim programie prać firanki w pralce?

Najlepszym wyborem będą programy delikatne, które to będą idealne dla firan. Warto mieć na uwadze czas programu. Im krótszy cykl prania, tym lepiej dla naszych firan.

W ilu stopniach prać firanki w pralce?

Najlepszym wyborem będą tutaj temperatury rzędy 30-40 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury sprawią, że firny, zwłaszcza bawełniane, ulegną uszkodzeniom. Niższa temperatura z kolei możne spowodować, że się w pełni nie wypiorą.

W ilu obrotach prać firanki w pralce?

Najlepiej, jeżeli prędkość wirowania będzie oscylowała w okolicach 600-800 obrotów. Wyższe obroty mogą potargać firanę. Najlepiej jednak zastosować się do zaleceń producenta, który powinien taką informację umieścić na metce.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

Wanda_z_domu

Miałam zawsze obawy, że pralka może zepsuć moje delikatne firanki. Dzięki za ten wpis, teraz wiem, jak to zrobić bezpiecznie. Będę mogła odświeżyć moje firanki bez obaw!

comments user

PaniDomu

Wspaniała porada! Firanki potrafią zbierać kurz i zapachy, więc pranie czasem jest nieuniknione. Teraz mam pewność, że będę to robić właściwie, dzięki informacjom z tego artykułu.

Opublikuj komentarz