Wbrew powszechnemu przekonaniu firanki wcale nie odeszły w zapomnienie w nowoczesnych domach. Delikatne materiały, z których powstają doskonale rozpraszają światło wpadające do pomieszczeń oraz nadają lekkości i elegancji. Aby firanki zachwycały jednak nieskazitelnym wyglądem należy odpowiednio o nie dbać. Choć pranie firan w pralce może wydawać się trudne, to istnieją sposoby na to, ułatwić sobie to zadanie.
Spis treści
Jak prać firanki?
Zgodnie z tym, co wcześniej zostało wspomniane, firanki są elementami wystroju, który zazwyczaj wykonany jest z bardzo delikatnych i subtelnych tkanin. Naturalnie ma to na celu nadanie lekkości i zwiewności.
Od czego więc należy zacząć? Z całą pewnością pod uwagę należy zawsze wziąć metkę, którą producent fabrycznie dołączył do produktu. Jest to bardzo ważne, gdyż to właśnie na metce zawarte są informacje dotyczące temperatury, w której dopuszczalne jest pranie firanek. Po drugie, warto zaopatrzyć się w dobry detergent.
Co dokładnie rozumiane jest poprzez słowo dobry? Przede wszystkim to, żeby był delikatny, a najlepiej przeznaczony do białych tkanin. Dodatek płynu do płukania wspaniale je zmiękczy i sprawi, że będą znacznie łatwiej układały się na oknie.
Pranie firanek – w ilu stopniach?
Naturalnie, dobór temperatury ma także ogromne znaczenie w przypadku prania firanek na co dzień otulających okolice okien. Zbyt niska temperatura nie dopierze skutecznie zalegających w strukturze materiałów cząsteczek zabrudzeń (szczególnie mowa tutaj o kurzu, dymie papierosowym czy tłuszczu z kuchni). Za wysoka temperatura zaś może trwale uszkodzić firankę powodując jej odkształcenie czy skurczenie się.
Czy pranie firanek w 60 stopniach jest więc odpowiednie? Zdecydowanie sześćdziesiąt stopni Celsjusza jest zbyt wysoką temperaturą. Znacznie lepiej sprawdzi się tutaj zakres 30-40 stopni. W przypadku firan wykonanych w stu procentach z bawełny zaleca się nawet niższą temperaturę, gdyż jest to materiał, który wyjątkowo łatwo ulega uszkodzeniom termicznym.
Pranie firanek w pralce – jaki program?
Obecnie pralki automatyczne oferują wiele programów, w których można prać rozmaite tkaniny. W przypadku firan doskonale sprawdzą się w szczególności programy delikatne. Warto mieć na uwadze, że im krócej firanki przebywają w bębnie pralki, tym lepiej. Są na tyle cienkie, że nie potrzebują długiego czyszczenia, by miały nieskazitelny kolor i strukturę. Nie zaleca się ponadto dorzucania ubrań, gdyż ich elementy w trakcie wirowania mogą naderwać materiał, z którego wykonano firany.
Jak wyprać firany domowymi sposobami?
Poza używaniem powszechnie dostępnych detergentów z powodzeniem można także posiłkować się domowymi specyfikami. Bardzo często sporządza się je z ogólnie dostępnych komponentów, których nie brakuje w kuchennych szafkach.
Co zatem zamiast proszków czy płynów? Świetnie sprawdzi się tradycyjna, zwykła sól kuchenna, proszek do pieczenia, amoniak, sok z cytryny czy ocet spirytusowy. Jedną z propozycji mikstury, która jest w stanie w ekonomiczny sposób doprać firanki jest wymieszanie wcześniej wspomnianej soli w ilości pięciu, maksymalnie siedmiu łyżek stołowych z pięcioma litrami wody.
Pranie firan powinno odbywać się po namoczeniu przez godzinę w tak przygotowanej solance. Druga z propozycji to dorzucenie do bębna proszku do pieczenia, który wzmacnia działanie wybielające chemicznych detergentów, dostępnych w każdym sklepie, czy drogerii.
Pranie firanek w pralce
Podsumowując, pranie firanek, choć może wydawać się trudne, to tak naprawdę jest przyjemnym i satysfakcjonującym procesem. Warto o nie dbać, gdyż stanowią piękne tło dla mebli oraz zapewniają odpowiednią dozę prywatności poprzez izolowanie wnętrze domu od nieproszonych oczu. Aby zachować piękny i w pełni zadowalający wygląd firan należy kierować się kilkoma zasadami:
- Pranie firanek powinno odbywać maksymalnie w czterdziestu stopniach Celsjusza.
- Należy je prać wyłącznie na delikatnych i krótkich programach.
- Warto wystrzegać się agresywnych detergentów, które mogą trwale ingerować w strukturę firanek.
- Jeżeli zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy oraz na dbaniu o środowisko można z powodzeniem zastępować chemię gospodarczą sodą oczyszczoną, octem, solą kuchenną, amoniakiem czy proszkiem do pieczenia.
W jakim programie prać firanki w pralce?
Najlepszym wyborem będą programy delikatne, które to będą idealne dla firan. Warto mieć na uwadze czas programu. Im krótszy cykl prania, tym lepiej dla naszych firan.
W ilu stopniach prać firanki w pralce?
Najlepszym wyborem będą tutaj temperatury rzędy 30-40 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury sprawią, że firny, zwłaszcza bawełniane, ulegną uszkodzeniom. Niższa temperatura z kolei możne spowodować, że się w pełni nie wypiorą.
W ilu obrotach prać firanki w pralce?
Najlepiej, jeżeli prędkość wirowania będzie oscylowała w okolicach 600-800 obrotów. Wyższe obroty mogą potargać firanę. Najlepiej jednak zastosować się do zaleceń producenta, który powinien taką informację umieścić na metce.
Liczba komentarzy: 2