Jak prać firanki, żeby były białe?

Jak prać firanki, żeby były białe?
jak prać firanki

Jak prać firanki, żeby były białe i stanowiły dekorację domu? Firanki mogą sprawić, że mieszkanie zyska nowy charakter. Pomieszczenie stanie się przytulne i bardziej prywatne. Na tym jednak nie kończy się ich rola – firanki są też świetnym filtrem kurzu i brudu, który dostaję się z zewnątrz do naszego domu. W rezultacie śnieżnobiały kolor firanek może stać się zszarzały lub żółty. Jak zatem dbać o firanki, żeby służyły przez wiele lat?

Jak prać firanki w pralce?

Na początku ważne jest zrobienie selekcji materiałów. Czy materiał jest syntetyczny, a może to bawełna lub len? Czy firanki posiadają kolorowe aplikacje? Warto pamiętać, że główną zasadą jest to, by nie prać białych tkanin z kolorowymi. Nawet jedna, zagubiona, kolorowa skarpetka może sprawić, że pranie firanek zmieni się w niepotrzebny stres. Nikt przecież nie chce wyciągnąć z pralki pofarbowanej firany.

Przed rozpoczęciem prania firan należy sprawdzić instrukcje użytkowania, umieszczone na metce. Delikatne tkaniny niekiedy wymagają prania ręcznego.

jak wyprać firanki żeby były białe

Wiele osób uważa, że najlepiej sprawdzi się pranie firanek w 60 stopniach. Wydawać się może, że im wyższa temperatura, tym skuteczniejsze pranie. Niestety wysoka temperatura może zniszczyć firanki. Przyjmuje się, że najlepiej prać firanki w maksymalnie 40 stopniach. Dzięki temu tkanina nie zostanie uszkodzona, nie pojawią się w niej dziury, czy przetarcia. Niezależnie od tego, czy pierzemy firanki ręcznie, czy w automacie warto je wcześniej namoczyć. To świetny sposób, który pozwala na dogłębne pozbycie się brudu i zachowanie śnieżnej bieli firanki.

Jak wyprać firanki, żeby były białe?

Warto zacząć od namaczania. Do głębokiej miski należy wrzucić firany, zalać je wodą i dodać jedną szklankę octu. Bardzo ważne jest, by użyć octu spirytusowego, który jest neutralny jeśli chodzi o kolor. Ocet jabłkowy, czy winogronowy  może zaszkodzić tkaninie i w rezultacie osiągniemy odwrotny skutek od zamierzonego. W tak przygotowanym roztworze trzeba namaczać firanki minimum przez 3 godziny.

Następnie należy wykonać pranie firanek w pralce według instrukcji producenta oraz z wykorzystaniem odpowiedniego proszku do białych firan. Można użyć też wybielacza. Większość osób posiada też w swoim domu produkty, które mogą pomóc utrzymać biel firan.

jak wyprać firanki

Jak prać białe firanki w pralce z sodą? Domowe sposoby na białe firanki

Popularnym sposobem wykorzystywanym przy praniu białych firanek jest dodawanie sody oczyszczonej do pralki. Soda świetnie wzmacnia działanie proszku do prania. Skutecznie usuwa też żółte plamy i przywraca śnieżnobiałą biel tkaninom. Doskonale sprawdzi się w praniu firanek z tiulu i bawełny.

Oto prosty przepis na pranie firanek w pralce sodą oczyszczoną: potrzebujemy 2 czubate łyżki stołowe sody oczyszczonej na średniej wielkości załadunek pralki ok. 4/5kg. Sodę dodajemy do komory razem z proszkiem do prania.

jak prać firanki w pralce

Jak wyprać firanki, żeby były białe za pomocą aspiryny?

Mało kto wie, że również aspiryna, którą większość osób posiada w swojej apteczce, jest świetną pomocą, by prać firanki, żeby były białe. Aspiryna niweluje żółty kolor z dymu nikotynowego, który łatwo osadza się na firankach powodując ich żółknięcie.

Jak użyć aspiryny do prania?

Na 10 litrów bardzo ciepłej wody wrzucamy pięć tabletek aspiryny. Tabletki powinny być dobrze rozpuszczone. W takim roztworze moczymy firanki przez minimum 5 godzin, a następnie pierzemy według zaleceń producenta.

Pranie firan – podsumowanie

Pranie firanek należy robić przede wszystkim regularnie. Przedłuży to ich trwałość i pozwoli na zachowanie bieli na dłużej.

jak prać firanki żeby były białe

Ostatnim etapem, który ma wpływ na biel firanek jest ich odpowiednie suszenie. Źle rozwieszone mogą zżółknąć pomimo wcześniejszego zastosowania różnych sposobów na utrzymanie bieli firan. Wilgoć powinna odparowywać równomiernie, dlatego zawsze powinno się strzepywać firany i wieszać je w schludny sposób.

Nie pozostaje nic innego, jak wypróbowanie wymienionych sposobów, jak chociażby:

  • pranie firan z sodą,
  • namaczanie firan w occie,
  • namaczanie firan w wodzie z aspiryną.

Dzięki temu będzie można długi czas cieszyć się czystymi, świeżymi i białymi firankami.

5/5 - (Liczba ocen: 14)

W ilu stopniach należy prać firanki, żeby były białe?

Firanki należy prać maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza. Wyższa temperatura, mimo że wydawać by się mogła skuteczniejsza, może poniszczyć firanki.

Jak prać firanki z sodą, aby były białe?

Firanki można również spróbować wyprać z sodą oczyszczoną. Soda wzmocni działanie proszku do prania i skutecznie usuwa żółte plamy, przywracając firanką wcześniejszą biel.

Czy można wybrać firanki w aspirynie?

Aspiryna może sprawić, że z firanek zniknie żółty odcień i staną się ponownie białe. W tym celu należy w 10 litrach ciepłej wody rozpuścić pięć tabletek aspiryny. W takim roztworze należy moczyć firanki przez co najmniej przez 5 godzin. Na koniec należy wyprać firanki zgodnie z zaleceniami producenta.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

RoztańczonaAlicja

Moje firanki nigdy nie były tak białe! Dzięki za świetne porady!

Opublikuj komentarz