Jak wyczyścić szufladę w pralce?

Jak wyczyścić szufladę w pralce?
jak wyczyścić szufladę w pralce

Regularne czyszczenie szuflady pralki jest czynnością niezbędną do jej prawidłowego funkcjonowania. Unikanie tego procesu może prowadzić do niepożądanych konsekwencji, takich jak np. pojawienie się na ubraniach smug, lub nieprzyjemny zapach dopiero co wypranej odzieży. Aby uniknąć niechcianych następstw, należy nauczyć się jak wyczyścić szufladę w pralce oraz czynić to systematycznie.

Jak wyjąć szufladę z pralki?

Aby być w stanie dokładnie wyczyścić szufladę na proszek, należy przede wszystkim wyciągnąć ją z urządzenia. W tym celu trzeba znaleźć przycisk, pozwalający na wysunięcie szuflady i delikatnie go nacisnąć, po czym wystarczy pociągnąć i wyjąć pojemnik. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku powinien on wyjść bez żadnego problemu.

jak wyjąć szufladę z pralki

Procedura ta znajdzie zastosowanie przy większości modeli pralek, aczkolwiek część urządzeń posiada inny system wyjmowania dozownika. W modelach niewyposażonych w przycisk uwalniający szufladę należy wysunąć ją jak najdalej, po czym delikatnie unieść w górę. W ten sposób dozownik wyjdzie z szyn i będzie możliwe jego wyjęcie z pralki.

Jak wyczyścić szufladę na proszek w pralce?

Przed przystąpieniem do czyszczenia, należy ocenić stopnień zabrudzenia szuflady i na tej podstawie podjąć decyzję, dotyczącą sposobu wykonania tego zadania. Jeżeli nie ma w niej większych zabrudzeń, potrzebna będzie szczoteczka lub niewielka gąbka oraz płyn do mycia naczyń. Przydatne będą również patyczki higieniczne, aby dokładnie wyczyścić każdy zakamarek dozownika.

Przed szorowaniem powinno się przez kilka minut namoczyć pojemnik, w celu zmiękczenia zabrudzeń. Po dokładnym usunięciu osadzonego brudu pozostaje opłukać i osuszyć szufladę przed jej ponownym zamontowaniem w pralce. Warto pamiętać, aby wyczyścić również otwór w pralce, ponieważ osadza się tam zazwyczaj zaschnięty proszek. Najlepiej zrobić to wilgotną ścierką oraz jeśli to konieczne, w trudniej dostępnych miejscach – patyczkami higienicznymi. 

jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce

Jak usunąć pleśń z szuflady pralki?

Pleśń jest częstym problemem, pojawiającym się w szufladzie pralki, a na jej powstawanie wpływa zbyt rzadkie czyszczenie pojemnika. Co zatem należy zrobić, aby pozbyć się istniejącego już problemu? Sposób usunięcia pleśni oraz kamienia, który również często występuje w tym miejscu w formie osadu jest prosty. Potrzebnymi elementami są w tej sytuacji soda oczyszczona oraz ocet, z których należy stworzyć roztwór. Namoczenie w nim szuflady z pewnością rozwiąże problem pleśni i kamienia. Po około godzinie powinno się wyjąć pojemnik z roztworu i przystąpić do czyszczenia go szczoteczką, aby definitywnie pozbyć się pozostałości. Ostatnim krokiem jest dokładne wypłukanie oraz osuszenie szuflady. Warto pamiętać, że w celu uniknięcia ponownego przechodzenia tego procesu, powinno się regularnie czyścić dozownik na płyn i proszek do prania.

jak wyczyścić szufladę na proszek w pralce

Dlaczego warto czyścić szufladę pralki?

Czyszczenie szuflady pralki jest niestety bardzo często pomijaną czynnością. Niewielu ludzi dba o tę część urządzenia, co wpływa również negatywnie na jego żywotność. Czynność ta, wykonywana systematycznie ma wiele zalet, a oto kilka z nich:

  • Zawsze świeże i czyste pranie – czyszczenie dozownika płynu i proszku do prania zapobiegnie powstawaniu niechcianych smug na pranej odzieży.
  • Brak stęchłego zapachu – czysta szuflada jest podstawą w celu uniknięcia nieprzyjemnego zapachu, wydobywającego się z bębna pralki. Zapach ten może również przejść na ubrania, co jest niezwykle częstym skutkiem, wynikającym z nieczyszczenia tej części pralki.
  • Brak występowania kamiennego osadu oraz pleśni – aby ochronić naszą pralkę przed pojawieniem się w niej kamienia oraz pleśni, należy regularnie czyścić dozownik płynu i proszku do prania. W przeciwnym razie będzie trzeba samodzielnie je usuwać lub w najgorszym przypadku nawet wymienić urządzenie na nowe. 
  • Dłuższa żywotność urządzenia – brak występowania kamienia oraz pleśni bez wątpienia pozwoli pralce funkcjonować dłużej, co bardzo ucieszy każdy portfel.
5/5 - (Liczba ocen: 21)

Jak wyjąć szufladę z pralki?

Zależne jest to od modelu pralki, jednak w zdecydowanej większości modelów będzie to przycisk, który należy wcisnąć w celu pełnego wyciągnięcia szuflady z pralki. W innych przypadkach konieczne będzie możliwe najdalsze wyciągnięcie szuflady, podniesienie jej końcówki do góry tak, aby zabezpieczenie wyszło z szyn i końcowe wyciągnięcie szuflady.

Jak wyczyścić szufladę w pralce?

Szufladę w pralce należy wyczyścić za mocą gąbeczki, szczoteczki do zębów oraz patyczków higienicznych. Przed przystąpieniem do jej mycia należy ją zamoczyć w wodzie na parę minut, a podczas czyszczenia dokładnie umyć każde miejsce, aby w pełni pozbyć się brudu.

Czym wyczyścić pojemnik na proszek w pralce?

Do tego najlepiej sprawdzi się roztwór sody, octu i wody. Aby wzmocnić efekty czyszczenia, należy zamoczyć szufladę w takim roztworze (w proporcjach 1:1:1) na około godzinę i na koniec przystąpić do mycia. Po zakończeniu mycia, należy pozostawić szufladę do wyschnięcia.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

CzekoladowaFanka

Dzięki za poradę! Nie wiedziałam, jak się za to zabrać, ale teraz moja szuflada wygląda jak nowa. Z pewnością skorzystam jeszcze z innych waszych porad. 💖

comments user

KlaudiaKreatywna

Szufladę w pralce czyścimy wyjmując ją (o ile jest to możliwe) i myjąc pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub sody oczyszczonej. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu wnęki, w której znajduje się szuflada!

Opublikuj komentarz