Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby

Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby
jak wyczyścić pralkę

Pralka automatyczna stanowi jeden z najważniejszych i najpopularniejszych sprzętów gospodarstwa domowego. Domownicy używają jej niemal każdego dnia, aby odświeżyć lub w pełni wyczyścić ubrania. Niestety, z czasem zarówno w szufladce dozującej detergenty, jak i pod kołnierzem czy w bębnie może zacząć osadzać się nalot, który nie tylko nieprzyjemnie pachnie, ale może brudzić wrzucane do pralki tkaniny. Jak wyczyścić pralkę, aby zawsze wyglądała jak nowa? 

Czym wyczyścić pralkę?

Poza posiłkowaniem się gotowymi produktami chemicznymi, które dostępne są w niemalże każdej drogerii czy sklepie z artykułami domowymi, można dodatkowo z powodzeniem skorzystać ze składników, których nie brakuje w domowych kuchniach. Posiłkowanie się produktami, jakie ma każda gospodyni, posiada dodatkowe zalety, gdyż jest to rozwiązanie ekologiczne i znacznie tańsze niż zakup środków chemicznych.

czym wyczyścić pralkę

Jak wyczyścić pralkę octem?

Ocet do pralki to doskonała propozycja czyszczenia tego urządzenia. Ocet spirytusowy znany jest bowiem z wielu pożytecznych właściwości. Używa się go do przygotowywania smakowitych zapraw, zakwaszania zup oraz do usuwania nieprzyjemnego zapachu i osadów.

Dodatkową ogromną zaletą tego produktu jest to, że jest niesamowicie tani i dostępny w każdym sklepie spożywczym bez żadnego trudu. Nie należy także zapominać, że jest w stanie usunąć warstwę kamienia.

Aby wyczyścić pralkę, należy do komory na proszek wlać szklankę octu spirytusowego, a następnie ustawić program, którego temperatura wynosi dziewięćdziesiąt stopni Celsjusza. Ten produkt może także wyczyścić kołnierz pralki. W tym celu szmatkę można nasączyć obficie octem i przetrzeć gumowe elementy z każdej strony.

jak wyczyścić pralkę octem

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Soda oczyszczona to składnik, który z całą pewnością znaleźć można w niemalże każdej kuchni. Wykazuje właściwości absorpcyjne dla nieprzyjemnych zapachów oraz skutecznie i miarodajnie dezynfekuje czyszczone powierzchnie. Z tego powodu idealnie zastępuje środki do czyszczenia pralki o agresywnym składzie. Aby soda oczyszczona stała się doskonałym i domowym detergentem, wystarczy po prostu wsypać około 3/4 szklanki tego składnika do komory na proszek do prania i nastawić możliwie jak najdłuższy program. 

jak wyczyścić pralkę sodą

Sprawdź: Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Tabletki do zmywarek mają znacznie więcej zastosowań, niż tylko te związane ze zmywarką. Wspaniale nadają się także do usuwania wyjątkowo uporczywych osadów, które nagromadzają się i zalegają niemalże w każdej części pralki automatycznej. Tabletkę należy po prostu wrzucić do wnętrza urządzenia piorącego i wybrać zakres temperatury od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza. Czyszczenie bębna pralki rozpocznie się niemalże natychmiast po uruchomieniu jednego z najdłuższych dostępnych programów.

Sprawdź: Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Jak wyczyścić bęben pralki?

Bęben w pralce jest zdecydowanie najmocniej narażony na wnikanie do niego brudu. Dlaczego? Głównie jest to spowodowane faktem, że na powierzchni bębna jest cała masa maleńkich otworów. To tam szczególnie chętnie wnikają rozmaite cząsteczki kamienia oraz nieprzyjemnie pachnącego, kleistego osadu, który jest mieszanką wody, detergentu oraz mikroskopijnych kawałeczków brudu.

W wyczyszczeniu tego elementu pralki pomogą zarówno tradycyjne kapsułki do czyszczenia pralki, rozmaite płyny, jak i składniki prosto z kuchni, o których zostało wspomniane już wcześniej. Sprawdzi się tutaj soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, tabletki do zmywarek oraz oczywiście ocet spirytusowy.

czym wyczyścić pralkę w środku

Czyszczenie szuflady na detergenty w pralce

Ważnym elementem, o którym powinno się pamiętać podczas czyszczenia pralki, jest regularne mycie szuflady na detergenty. Jej regularne mycie nie jest czasochłonne, a pozwala uniknąć wielu negatywnych aspektów, w tym przede wszystkim przykrego zapachu ubrać po praniu oraz pojawienia się grzyba w urządzeniu. Szufladę możemy wyczyścić za pomocą pałeczek higienicznych, gąbki oraz szmatki, wcześniej wyciągając ją z urządzenia.

Sprawdź: Jak wyczyścić szufladę w pralce?

Czyszczenie pralki – dobre porady

Reasumując, czyszczenie pralki to niezwykle istotna kwestia. Zachowanie regularności co do tej procedury z całą pewnością zapobiegnie powstawaniu kamienia, brudzenia ubrań oraz nagromadzaniu się osadu o nieprzyjemnym zapachu. Warto pamiętać o kilku zasadach, które dotyczą samego procesu czyszczenia:

  1. Raz w miesiącu należy nastawić tzw. puste pranie – polega ono na włączeniu pralki z całkowicie pustym bębnem i wysoką temperaturą. Takie działanie pozwoli wybić szkodliwe drobnoustroje. 
  2. Warto otwierać pralkę po zakończonej pracy – pozwoli to wywietrzyć przynajmniej część wilgoci. 
  3. Pralce należy poświęcić nieco czasu, aby wyciągnąć z niej zalegającą sierść i śmieci, które mogły pozostać w kieszeniach ubrań.
5/5 - (Liczba ocen: 16)

Jak wyczyścić pralkę?

Pralkę można wyczyścić za pomocą kilku sposobów: sody, octu, tabletki do zmywarki oraz specjalnych programów. Przy czyszczeniu pralki należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu szuflady na detergenty w urządzeniu.

Czym wyczyścić pralkę?

Pralkę można wyczyścić za pomocą sody, octu oraz tabletkami do zmywarki. Gdy to nie pomoże, skuteczne mogą okazać się detergenty dostępne w sklepach, ale posiadają one dużo silniejsze składy, które mogą podrażniać skórę przez dłuższy czas.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Aby wyczyścić pralkę za pomocą tabletki do zmywarki, należy wrzucić do bębna tabletkę do zmywarki oraz uruchomić na pusto pralkę z włączonym programem w temperaturze 60 stopi Celsjusza lub więcej. Na koniec należy zostawić pralkę do wysuszenia.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

LaLaLaLemon

Korzystałam z tych domowych sposobów i są naprawdę skuteczne. Dzięki za podzielenie się nimi! 🏡

comments user

EmiliaExplorer

Do czyszczenia pralki warto sięgnąć po domowe sposoby. Mieszanina octu i sody oczyszczonej nie tylko skutecznie usunie kamień i brud, ale także zneutralizuje nieprzyjemne zapachy, pozostawiając pralkę w doskonałym stanie.

Opublikuj komentarz