Jak wyczyścić filtr w pralce? Gdzie jest i jak go otworzyć?

Jak wyczyścić filtr w pralce? Gdzie jest i jak go otworzyć?
jak wyczyścić filtr w pralce

Pewne elementy pralki wraz z jej użytkowaniem wymagają czyszczenia lub wymiany. Taka sytuacja ma miejsce z filtrami do pralek. Ten element zasługuje na uwagę, ponieważ odpowiada za utrzymanie w czystości odprowadzanej z prania wody. Zapchany lub uszkodzony filtr pralki może prowadzić nawet do zniszczenia pompy odpływowej, więc utrzymanie go w czystości jest bardzo istotne.

Jak wygląda filtr z pralki?

Zazwyczaj jest to kawałek plastiku w kształcie walca z koszyczkiem w środku, który swoją konstrukcją pozwala na zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń. Fragment ten znajduje się w pralce, natomiast z zewnątrz najczęściej można poznać go po tym, że zaopatrzony jest w czarny korek, który pozwala na jego odkręcenie. Prostota w budowie filtra do pralki pozwala na jego długie użytkowanie, pod warunkiem że jest odpowiednio często czyszczony.

gdzie jest filtr w pralce

Jakie są oznaki zapchanego lub uszkodzonego filtra?

Zastanawiasz się, w jaki sposób objawiają się problemy z filtrem? Najczęściej rozpoznasz je po:

  • brzydkim zapachu wypranych ubrań – jeżeli Twoje pranie pachnie nieświeżo pomimo zastosowania płynu, może to być oznaka zapchanego filtra
  • nieodwirowanej z bębna wodzie – pranie zostało wywirowane, ale jego część pozostaje mokra, a w bębnie widać wodę? Zapewne jest to wina zatkanego filtra
  • dziwnych dźwięków i zapachów – w taki sposób może objawiać się zatkany filtr pralki. Zebrane w nim zanieczyszczenia mogą wydzielać nieprzyjemny zapach i powodować problemy z przepływem wody.

Gdzie znajduje się filtr w pralce?

Gdzie jest filtr w pralce? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Stań przed swoją pralką i dobrze się jej przyjrzyj. Zazwyczaj w okolicy dolnej części pralki znajduje się niewielkich wymiarów klapka. Po jej naciśnięciu bądź podważeniu powinien ukazać się korek filtra.

Zawsze możesz też sprawdzić jego umiejscowienie w instrukcji obsługi. Zdarza się tak, że niektórzy producenci umieszczają filtr we wnętrzu bębna. W takiej sytuacji powinien zostać on oznaczony kontrastowym kolorem lub specjalnym symbolem, którego nie sposób przeoczyć.

jak otworzyć filtr w pralce

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Proces czyszczenia filtra w pralce może wydawać się skomplikowany, ale wcale taki nie jest. Należy pamiętać tylko o kilku ważnych krokach:

  1. Wyłącz pralkę.
  2. Otwórz klapkę, pod którą umiejscowiony jest filtr.
  3. Dobrze zabezpiecz podłogę dookoła, najlepiej rozkładając ścierki lub ręczniki. Pomoże to uniknąć zalania, ponieważ ilość wody pozostałej w filtrze może okazać się zaskakująco duża.
  4. Możesz wyciągnąć zawleczkę ze znajdującego się obok wężyka, w celu odprowadzenia pozostałej w pralce wody do pojemnika.
  5. Odkręć filtr i dokładnie oczyść go ze wszystkich zanieczyszczeń. Jest to bardzo ważny element całego procesu. Jeśli filtr jest bardzo zabrudzony kamieniem, możesz użyć odpowiednich środków, aby się go pozbyć.
  6. Wyczyść element, w którym znajdował się filtr. Jest to tak samo ważne, jak wyczyszczenie samego filtra. W tym miejscu również może znajdować się spora ilość zanieczyszczeń i osadu.
  7. Włóż filtr i dobrze zakręć, a następnie zamknij klapkę. Gotowe, cały proces za Tobą.
jak wyciągnąć filtr z pralki

Nie mogę odkręcić filtra w pralce. Co zrobić?

Jeżeli nigdy wcześniej nie odkręcałeś filtra w pralce lub jest to Twój nowy nabytek, to odkręcenie korka może sprawiać trudności. W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z pomocy kombinerek. Najlepiej weź starą szmatkę i owiń korek tak, aby nie uszkodzić delikatnego plastiku i bądź delikatny. Gwałtowne szarpnięcia mogą doprowadzić do zniszczenia korka lub odłamania jego elementów. Jeżeli zniszczysz filtr, to koszt nowego oscyluje w granicy 100 złotych, w zależności od producenta.

Jak często czyścić filtr w pralce?

Częstotliwość czyszczenia filtra w pralce jest mocno indywidualna. Jeżeli bardzo często pierzesz pranie, to czynność tą powinieneś wykonać przynajmniej raz w miesiącu. W sytuacji, gdy pralki nie używasz zbyt często, czyszczenie raz na dwa miesiące powinno wystarczyć. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi, czasami producent umieszcza w niej rekomendowany odstęp pomiędzy danymi czynnościami.

5/5 - (Liczba ocen: 11)

Jak wyciągnąć filtr z pralki?

Przed rozpoczęciem wyciągania warto sobie przygotować ręczniki oraz płaski pojemnik, ponieważ z urządzenia może wylać się odrobina wody. Pierwszym krokiem jest odchylenie plastikowej klapki za pomocą śrubokręta. Po otwarciu należy chwycić za okrągłą korbkę i przekręcić w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.

Gdzie jest filtr w pralce?

W większości modeli pralek filtr znajduję się na samym dole urządzenia z prawej strony. Można go znaleźć za kwadratową lub okrągłą plastikową pokrywą, którą trzeba odchylić przy pomocy np. śrubokręta. W pralkach ładowanych od góry filtr ten może się znajdować obok bębna za plastikowym elementem.

Czym wyczyścić filtr od pralki?

Czyszczenie filtra nie powinno wymagać specjalistycznych środków czyszczących, ale z pewnością warto przygotować sobie szmatkę oraz starą szczoteczkę do zębów. Podczas czyszczenia warto wspomóc się np. mydłem w płynie, który ułatwi usunięcie zabrudzeń.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 3

comments user

MamWielkaRodzine

Pralka u nas pracuje niemal non-stop, więc to dla nas kluczowe, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji. Dzięki za przypomnienie o filtrze i instrukcję jak go czyścić!

comments user

Agnieszka_123

Dzięki za ten poradnik! Nigdy nie wiedziałam, że moja pralka ma filtr, a teraz już wiem, gdzie go znaleźć i jak go oczyścić. Naprawdę przydatne informacje!

comments user

Domowa_Gospodyni

To jedno z tych zadań domowych, które często się zapomina. Cieszę się, że przeczytałam ten artykuł, bo teraz będę mogła zadbać o filtr w mojej pralce regularnie. Dzięki za podpowiedzi!

Opublikuj komentarz