Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?
jak wyczyścić pralkę sodą

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w każdym domu. Musi być utrzymywana w czystości i regularnie konserwowana. Brudna pralka będzie powodować zabrudzenia lub nawet uszkodzenia odzieży. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji obsługi. Warto wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić czyszczenie pralki, aby urządzenie służyło długo i bezawaryjnie.

Różne sposoby czyszczenia pralki

Metody czyszczenia pralki wynikają z wiedzy fachowców oraz indywidualnego doświadczenia użytkowników. Dzięki temu można zachować pełną funkcjonalność urządzenia przez wiele lat. W przeciwnym wypadku wewnątrz pralki może pojawić się grzyb i kamień, które będą powodować nieprzyjemny zapach ubrań. W sklepach można znaleźć środki chemiczne służące go czyszczenia pralek, jednak dziś coraz więcej osób chętnie sięga po sprawdzone i naturalne rozwiązania. Jednym z nich jest czyszczenie pralki octem i sodą. 

jak czyścić pralkę octem

Jak wyczyścić pralkę octem?

Czyszczenie pralki octem to czynność, która może okazać się skuteczna w bardzo dużym stopniu. Ocet jest substancją, która doskonale usuwa osad i kamień, ponadto eliminuje nieprzyjemny zapach z pralki. Doskonale usuwa różnego typu zabrudzenia, w tym bakterie, grzyby i groźne dla zdrowia zarazki. Dodatkową zaletą jest fakt, że ocet dodany do prania może pomóc w usunięciu żółtych plam z odzieży. Metoda czyszczenia pralki jest bardzo prosta, oto sprawdzony przepis:

  • usunąć wszystkie przedmioty z wnętrza bębna,
  • wlać 3/4 szklanki octu do przegrody przeznaczonej na proszek do prania,
  • uruchomić program z maksymalną dostępną temperaturą oraz dodatkowym płukaniem,
  • po zakończeniu cyklu prania otworzyć drzwi pralki i uchylić szufladę na środki piorące,
  • poczekać na wyschnięcie bębna.

Jeżeli pralka ma specjalny program przeznaczony do czyszczenia bębna, należy go użyć zamiast programu z najwyższą temperaturą. Otwieranie pralki i czekanie na wyschnięcie pozwoli pozbyć się ostrego zapachu octu. Wyraźnie wyczuwalna woń dla wielu osób może być przeszkodą używania octu, szczególnie w przypadku schorzeń układu oddechowego lub występowania odczynów alergicznych skóry. Dlatego innym sposobem konserwacji jest czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. 

jak wyczyścić pralkę octem

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Czyszczenie pralki sodą wygląda podobnie jak w poprzednim przypadku. Na początku trzeba usunąć wszystkie przedmioty z bębna i wsypać 3/4 szklanki sody do szuflady przeznaczonej na detergenty. Pralka może mieć program czyszczący, z którego warto skorzystać. Jeśli go nie ma, należy wybrać program prania przewidujący temperaturę w zakresie od 60 do 90 stopni Celsjusza. Po zakończeniu prania znowu należy otworzyć bęben, aby mógł bez przeszkód wyschnąć. 

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Zarówno ocet, jak i sodę oczyszczoną można wykorzystać do konserwacji ważnych elementów pralki, w tym uszczelki i drzwi. Wystarczy przygotować mieszankę z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Dla lepszego efektu można też połączyć sodę i ocet w tym samych proporcjach. Gotową substancję należy rozprowadzić po wnętrzu uszczelki lub drzwi za pomocą miękkiej ściereczki. Na koniec czyszczone elementy należy wytrzeć ręcznikiem papierowym. Jest to dobry sposób na usunięcie gromadzącego się osadu.

jak wyczyścić pralkę octem i sodą

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Warto także zwrócić uwagę na czyszczenie filtra pralki. Odprowadza on zanieczyszczenia i zazwyczaj znajduje się on z przodu urządzenia. Należy go wykręcić i podłożyć pod spód plastikowy pojemnik lub ręcznik. Z otworu filtra wycieknie niewielka ilość brudnej wody, której należy się pozbyć, aby uniknąć roznoszenia się nieprzyjemnego zapachu. Filtr można przetrzeć szmatką nasączoną octem i dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Czynność ta powinna być powtarzana średnio raz w miesiącu.

Regularne czyszczenie pralki octem i sodą jest konieczne, aby urządzenie nie ulegało awarii podczas dłuższej eksploatacji. W ten sposób pranie będzie zawsze nieskazitelnie czyste, a w łazience lub kuchni nie będzie roznosił się nieprzyjemny zapach z pralki. Zarówno ocet, jak i soda oczyszczona to sposób na czyszczenie pralki bez konieczności używania środków chemicznych. Jest to szczególnie ważne dla osób zwracających uwagę na ekologię i zdrowy styl życia.

5/5 - (Liczba ocen: 14)

Jak wyczyścić pralkę za pomocą octu?

Czyszczenie pralki za pomocą octu jest skuteczną metodą. Na początek należy sprawdzić, czy w bębnie nie zalegają rzeczy z poprzedniego prania. Dalej do przegrody na proszek należy wlać ¾ szklanki octu i uruchomić program z temperaturą minimum 60 stopni Celsjusza (lub jeżeli jest dostępny – specjalny program do czyszczenia bębna pralki). Na koniec należy otworzyć drzwi pralki oraz szufladę i poczekać do wyschnięcia.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą sody?

Aby wyczyścić pralkę za pomocą sody należy upewnić się, że bęben pralki jest pusty. Następnie sodę należy wsypać do przegrody na proszek, a następnie uruchomić albo program czyszczący, albo program, gdzie temperatura przekracza minimum 60 stopni Celsjusza. Na koniec należy otworzyć pralkę i szufladę, aż bęben w pełni wyschnie.

Gdzie wlać ocet do pralki, aby ją wyczyścić?

Ocet należy wlać do przegrody przeznaczonej na proszek do prania.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

KwiatkiNaTarasie

Stosuję ten sposób regularnie i zawsze działa. Oct i soda to naprawdę świetne i naturalne środki czyszczące. 😊

comments user

AlicjaOnline

Pralkę można wyczyścić octem i sodą bez większego wysiłku. Wystarczy dodać pół szklanki każdego składnika do bębna pralki i uruchomić cykl prania bez ubrań. Te naturalne składniki doskonale usuwają kamień i resztki detergentu, pozostawiając pralkę czystą i świeżą.

Opublikuj komentarz