Jak wyczyścić gumę w pralce?

Jak wyczyścić gumę w pralce?
jak wyczyścić gumę w pralce

Pralka to niezwykle istotne urządzenie w każdym domu. Jej zadaniem jest dbanie o to, aby ubrania były czyste i świeże. Niestety, czasem zdarza się tak, że nie do końca spełnia ona swoją rolę.  Dbając o dobry stan pralki nie wolno zapominać o uszczelkach, które często gromadzą burd. Mogą one powodować, że rzeczy, które wkładamy do prania, nie będą wyglądały najlepiej. Jak wyczyścić gumę w pralce, aby było to skuteczne i bezpieczne?

Dlaczego guma w pralce się brudzi?

Nieczystości, które często po praniu zalegają w uszczelkach pralki mogą się tam pojawiać z kilku powodów. Często winę za to ponosi pranie w zbyt niskich temperaturach, ale także używanie różnego rodzaju zmiękczaczy do prania. Nierzadko także na ubraniach znajdują się różne śmieci, takie jak włosy, czy też sierść lub kawałki jedzenia. Kiedy będą one dłuższy czas zalegać w uszczelkach pralki, to w połączeniu z wodą mogą wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak często należy czyścić gumę w pralce?

Warto sprawdzać stan gumowego kołnierza w pralce po każdym większym praniu, gdyż często osadzają się na nim resztki, takie jak włosy, sierść, czy inne śmieci. Regularne usuwanie ich ręcznie może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż dzięki temu uszczelki będą w lepszym stanie. Istotne jest, aby zaglądać do nich przynajmniej raz w miesiącu i, w razie konieczności starannie je czyścić. 

czym wyczyścić uszczelki w pralce

Czym wyczyścić gumę w pralce?

Jak wyczyścić gumę w bębnie pralki? Sposobów oczywiście jest kilka. Istnieją metody domowe, ale także specjalne środki przeznaczone do takich zadań. Czym więc można wyczyścić uszczelki w pralce?

  • Ocet lub soda. Te produkty niemalże każdy ma w swojej kuchni. Mogą przydać się podczas mycia pralki. Ich ogromnym plusem jest to, że działają szybko, ale w naturalny sposób. Użycie ich nie spowoduje, że do wód gruntowych dostaną się silne środki chemiczne. Będą one także bezpieczne dla zdrowia i nie spowodują podrażnień na przykład na skórze. Używając octu warto pamiętać, że usunie on doskonale rdzę, kamień, ale także osad z mydła. Soda natomiast może okazać się pomocna, kiedy pojawią się tłuste plamy.
  • Parownica. Może się to wydawać dziwne, jednak jest to kolejne ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu czyszczenie gumy w pralce okaże się skuteczne. Za pomocą pary można zarówno usunąć brud z gumy w pralce, jak i ją zdezynfekować.
  • Specjalne preparaty do czyszczenia. Poza domowymi sposobami istnieją także środki dedykowane do czyszczenia pralki, w tym między innymi uszczelek. Przed ich użyciem warto przeczytać instrukcję po to, aby czyszczenie było skuteczne, ale również bezpieczne.
  • Puste pranie. Co jakiś czas, można także nastawiać pralkę na pranie, nie wkładając do środka żadnych ubrań, ani nie stosując środków piorących. To pomoże usunąć różnego rodzaju bakterie, wywołujące nieprzyjemny zapach. Zabrudzona uszczelka, często powoduje, że zalegające tam resztki brudu gniją i zwyczajnie wydzielają brzydki zapach.
czym wyczyścić gumę w pralce

Warto robić przerwy między praniami

Poza używaniem różnego rodzaju środków do czyszczenia dobrze jest także czasem zrobić małą przerwę między praniami. Kiedy pralka pracuje przez kilka godzin, to zdecydowanie zwiększa się szansa na to, że uszczelki będą brudne. Po każdym praniu dobrze jest więc obejrzeć je i w razie konieczności przetrzeć. 

Jak krok po kroku wyczyścić uszczelkę w pralce za pomocą octu i sody?

Czyszczenie gumy w pralce za pomocą sody i octu nie jest wcale trudne. Należy posypać zabrudzoną uszczelkę sodą, po czym spryskać ją octem. Przydatne może się okazać użycie rozpylacza. Za pomocą starej nieużywanej szczoteczki do zębów lub czegoś innego można wyszorować dokładnie brudną gumę i pozbyć się resztek zanieczyszczeń. Na koniec wystarczy przetrzeć całość mokrą ściereczką, a później na sucho. 

jak wyczyścić uszczelkę w pralce

Dbanie o dobrą kondycję pralki, to także staranne jej czyszczenie. Warto więc wiedzieć czym wyczyścić uszczelkę w pralce. Bez względu jednak na to, jakich środków się używa, należy robić to regularnie. Ciężko jest unikać drobnych zanieczyszczeń w gumowym kołnierzu istotne jest, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której będą one zalegały tam przez długi czas.

Czysta pralka zdecydowanie lepiej spełni swoją funkcję i pozwoli za każdym razem wyciągnąć czyste i pachnące pranie. Warto poświęcić więc kilka minut na to, aby usunąć brud, który gromadzi się w uszczelkach.

5/5 - (Liczba ocen: 14)

Czym wyczyścić gumę w pralce?

Gumę w pralce można wyczyścić za pomocą octu, sody, prawnicy, specjalnych preparatów, dostępnych w sklepach oraz uruchamiając puste pranie w temperaturze minimum 60 stopnie Celsjusza.

Jak wyczyścić gumę w pralce?

Gumę można wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki oraz detergentowi. Można przy tym skorzystać ze środków, które są w domu, a w szczególności polecane są ocet lub soda.

Jak wyczyścić uszczelki w pralce?

Dobrym pomysłem również może okazać się parownica, która nie tylko pozbędzie się brudu, ale dzięki wysokiej temperaturze pozbędzie się ewentualnych bakterii.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

MalinowaKrolowa

Udało mi się dzięki waszym wskazówkom! Teraz guma w mojej pralce jest czysta i pachnąca. Polecam wszystkim ten sposób! 🌷

comments user

Marzena123

Guma w pralce często gromadzi resztki detergentów i brudu. Najlepiej czyścić ją regularnie przy użyciu wilgotnej szmatki i trochę octu lub sody oczyszczonej. To prosty i skuteczny sposób, aby nasza pralka była zawsze czysta i higieniczna.

Opublikuj komentarz