Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby

Jak odkamienić pralkę? Domowe sposoby
jak odkamienić pralkę

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń domowych, dlatego też każdemu zależy na jej prawidłowym działaniu. Ubrania, bieliznę lub inne akcesoria pierze się niemalże codziennie, a wszystkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu pralki są widoczne właśnie na częściach garderoby. Nadmiar kamienia w pralce może nie tylko źle wpływać na jakość materiałów, ale również spowodować całkowite zepsucie się urządzenia.

Jak odkamienić pralkę?

Kamień w pralce pojawia się, ponieważ to urządzenie ma ciągły kontakt z twardą wodą oraz różnymi środkami chemicznymi. Wiele osób zastanawia się, jak usunąć kamień z pralki domowym sposobem. Okazuje się, że istnieje wiele metod na usuwanie kamienia z pralki za pomocą produktów, które znajdują się niemalże w każdym domu.

jak usunąć kamień z pralki

Zatem czym odkamienić pralkę? Można do tego wykorzystać kwasek cytrynowy, który nie tylko usunie kamień w pralce, ale także wyeliminuje nieprzyjemne zapachy, które w trakcie prania mogą pozostawać na ubraniach. Potrzebne jest około 120 gramów kwasku cytrynowego, który należy wsypać do bębna pralki. Następnie wystarczy ustawić temperaturę prania na 90 stopni Celsjusza i poczekać, aż urządzenie samo wykona całą pracę. 

Jak odkamienić pralkę przy pomocy sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona jest najlepszym przyjacielem człowieka zarówno jeśli chodzi o gotowanie, jak i usuwanie zabrudzeń na tkaninach oraz urządzeniach. Odkamienianie pralki sodą oczyszczoną polega na umieszczeniu dwóch opakowań produktu w zasobniku urządzenia i włączenia pralki na 90 stopni Celsjusza. Po zakończeniu cyklu prania wystarczy cieszyć się odkamienioną i odświeżoną pralką.

jak odkamienić pralkę octem

Jak odkamienić pralkę octem?

Czyszczenie pralki z kamienia może zostać wykonane z wykorzystaniem octu spirytusowego. Zastosowań tego produktu jest naprawdę wiele, ocet może posłużyć do:

  • Usuwania brzydkich zapachów,
  • Wywabiania plam,
  • Eliminowania bakterii oraz zarazków z różnych powierzchni,
  • Czyszczenia podłóg i szyb.

Octu spirytusowego można użyć także do usuwania kamienia z pralki. Do zakamienionego urządzenia należy wlać dwie szklanki octu i podobnie jak w poprzednich metodach, ustawić pralkę na pracę w 90 stopniach Celsjusza. Nie trzeba obawiać się, że ocet pozostawi nieprzyjemny zapach – niektórzy nawet używają octu zamiast płynu do płukania, ponieważ ocet świetnie zmiękcza wodę i radzi sobie nawet z najgorszymi zapachami. Jeśli jednak wyczuwalna będzie brzydka woń, to wystarczy po prostu wywietrzyć pralkę. W celu poprawy efektu czyszczenia pralki warto do octu dodać niewielką ilość kwasku cytrynowego.

Jak usunąć kamień z pralki, gdy domowe środki się nie sprawdzają?

Profesjonalny środek do odkamieniania pralki z pewnością poradzi sobie nawet z uporczywym kamieniem. Specjalne produkty do czyszczenia pralek znaleźć można zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Zanim zakup zostanie sfinalizowany, warto zapoznać się z opiniami na temat danego środka, tak aby być pewnym, że pralka zostanie prawidłowo wyczyszczona i nie pozostanie w niej nawet ślad kamienia. Każdy produkt dedykowany do oczyszczania pralki ma instrukcję jego użycia, więc usunięcie kamienia z pewnością będzie bardzo proste.

czym odkamienić pralkę

Jak często odkamieniać pralkę?

Oprócz poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak czyścić pralkę z kamienia, należy zastanowić się, czy warto w ogóle czekać, aż kamień w pralce się pojawi. Regularne czyszczenie pralki z kamienia to najlepszy sposób na utrzymanie urządzenia w znakomitej kondycji i przedłużenie jego żywotności.

Na rynku istnieje wiele środków, które można stosować nawet podczas każdego prania i nie wpłynie to na wygląd ubrań lub innych pranych rzeczy. Domowy środek czyszczący w postaci octu również może być dodawany do zwykłego prania – jak już zostało wcześniej wspomniane, ta metoda ma naprawdę wielu zwolenników. Należy podkreślić, że kamień może spowodować wiele uszkodzeń w pralce, a także zepsuć ulubione elementy garderoby, dlatego też nie warto bagatelizować kwestii regularnego oczyszczania urządzenia z brudu, bakterii, kamienia i wszelkich innych zanieczyszczeń.

5/5 - (Liczba ocen: 20)

Czym odkamienić pralkę?

Pralkę można odkamienić za pomocą domowych produktów, takich jak soda oczyszczona lub ocet. Można również dodać kwasek cytrynowy, który usunie brzydkie zapachy.

Jak odkamienić pralkę octem?

Do tego celu należy wlać dwie szklanki octu oraz uruchomić program na 90 lub 95 stopni. Dzięki temu pozbędziesz się kamienia oraz brzydkich zapachów.

Jak usunąć kamień z pralki?

Kamień z pralki można usunąć za pomocą domowych sposobów z wykorzystaniem octu oraz sody. Można też użyć środków, które dostępne są w sklepach, jednak warto przeczytać najpierw opinie na temat ich skuteczności.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 3

comments user

Anna_W_

Fantastyczne porady! Moja pralka zaczęła wydawać dziwne dźwięki, i myślałam, że to już koniec. Ale po wypróbowaniu tych domowych sposobów, pralka działa jak nowa. Dzięki!

comments user

MajsterDomu

Naprawdę przydatny wpis! Usunięcie kamienia to klucz do utrzymania pralki w dobrej kondycji. Teraz mogę to zrobić samodzielnie i zaoszczędzić na drogich środkach chemicznych.

comments user

Tomek_inżynier

Dzięki za dokładne instrukcje i różne metody usuwania kamienia. To pomogło mi zrozumieć problem i wybrać najlepszą opcję dla mojej pralki. Świetny artykuł!

Opublikuj komentarz