Gdzie wsypać sól do zmywarki? Ile jej wsypać?

Gdzie wsypać sól do zmywarki? Ile jej wsypać?
gdzie wsypać sól do zmywarki

Zmywarka jest coraz powszechniejszym sprzętem AGD w polskich domach. Aby prawidłowo działała, konieczne jest użycie odpowiednich detergentów oraz regularne dbanie o czystość filtrów. Należy także pamiętać o soli do zmywarki, która pełni ważną funkcję w utrzymaniu sprzętu w pełnej sprawności oraz efektywności pracy. Kiedy i gdzie należy wsypywać sól do zmywarki, ile jej potrzeba? Po co właściwie wsypuje się sól do zmywarki, dlaczego jest to tak istotne? Oto najważniejsze informacje.

Dlaczego tak ważna jest sól w zmywarce?

Sól w zmywarkach ma za zadanie umożliwiać sprawne zmiękczanie wody. Przeciwdziała w ten sposób pojawianiu się osadu w instalacji oraz na mytych naczyniach. W efekcie tego detergent może być w pełni skuteczny, a naczynia dokładnie domyte. Z tego względu należy wiedzieć, jak wsypać sól do zmywarki i dbać o jej odpowiedni poziom.

ile soli do zmywarki pierwsze uruchomienie

Jak działa sól w zmywarce?

Po co sól do zmywarki, jak dokładnie działa? Uczestniczy ona w procesie oczyszczania tak zwanego wymiennika jonitowego. To on właśnie zatrzymuje związki wapnia i magnezu, minerały mogące zakamienić urządzenie. Sól pozwala na ich wypłukanie. Bardzo istotna jest wiedza, gdzie wsypać sól do zmywarki, gdyż nie ma ona bezpośredniego kontaktu z wodą w komorze zmywania. Warto pamiętać, że nawet tabletki typu all-in-one, nie działają w ten sam sposób, co sól do zmywarek. Mają one funkcję zmiękczania wody, jednak na innej zasadzie.

Co się dzieje, gdy nie ma już soli w zmywarce?

Brak soli w zmywarce w większości nowoczesnych urządzeń sygnalizowany jest zapaleniem się specjalnej diody czy wyświetleniem komunikatu. Dłuższa nieobecność tego środka w zbiorniku może powodować:

  • mniejszą efektywność zmywania, niedomywanie naczyń,
  • tworzenie się zacieków, osadów w szczególności na szkle,
  • zakamienienie instalacji zmywarki, a po dłuższym czasie jej uszkodzenie,
  • zapchanie się wymiennika jonitowego, uszkodzenie tego elementu.
gdzie wsypywać sól do zmywarki

Równie ważna co sama obecność soli, jest również wiedza gdzie wsypywać sól do zmywarki. Pozostawienie jej w komorze zmywania może być równie szkodliwe, co brak soli w zmywarce.

Gdzie wsypać sól w zmywarce?

Sól w zmywarce znajduje się w specjalnym szczelnym zbiorniku umieszczonym zwyczajowo na dnie zmywarki. Gdzie się wsypuje sól do zmywarki? Do zasobnika soli prowadzi zakręcany korek o dość dużej średnicy, zwykle kilku centymetrów. Aby precyzyjnie uzupełnić zasobnik, używa się lejka, będącego przeważnie elementem wyposażenia zmywarki. Gdzie wsypywać sól do zmywarki po raz pierwszy? W to samo miejsce jednak najpierw należy zalać je wodą.

gdzie się wsypuje sól do zmywarki

Ile wsypać soli do zmywarki?

Ile soli do zmywarki mieści się podczas uzupełniania? Zależy to od wielkości zasobnika i urządzenia, jego modelu i producenta. Zwykle jest to około 1 do 2 kilogramów. Należy nasypać soli nieco poniżej poziomu korka, około 1 centymetra. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku jeszcze nieużywanych zmywarek. Ile soli do zmywarki pierwsze uruchomienie? To najczęściej nieco większa ilość, nawet 2 kilogramy, zawsze uzupełniona wodą. Zawsze po uzupełnieniu soli należy pamiętać o zamknięciu zbiornika.

Jak często dosypywać sól w zmywarce?

Równie istotne, jak wsypać sól do zmywarki jest to, jak często należy dosypywać sól do zasobnika. W dużej mierze zależy to od częstotliwości zmywania oraz twardości wody. Przeważnie czynność tą wykonuje się raz na jeden czy dwa miesiące, kiedy kontrolka poinformuje o niskim stanie. Alternatywą jest uzupełnianie soli co kilka tygodni do pełna, sprawdzające się w urządzeniach bez czujnika poziomu soli.

ile soli do zmywarki

Jaką sól do zmywarki wybrać?

Sól do zmywarki nie jest dużym wydatkiem, nawet jeżeli mowa o markowym produkcie. Wiedząc, ile soli do zmywarki potrzeba, warto zrobić zapas. Można pozwolić sobie na zakup wybranych produktów, choć w zasadzie nie różnią się one zbytnio od marketowych odpowiedników. Na pewno nie należy stosować zwykłej soli kuchennej czy innych rodzajów soli. Po co sól do zmywarki ma być dedykowanym produktem? Ma ona odpowiednią wielkość kryształków, a także nie zawiera żadnych mineralnych domieszek. Dzięki temu jej działanie może być w pełni efektywne.

5/5 - (Liczba ocen: 16)

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Sól do zmywarki należy wsypać do specjalnego zbiornika na sól znajdującego się zwykle w dolnej części zmywarek. Pokrywka na sól zazwyczaj jest podpisana.

Ile soli należy wsypać do zmywarki?

Ilość soli, jaką należy wsypać do zmywarki, zależy od jej modelu i producenta. Zwykle jednak pojemniki te mają pojemność pomiędzy 1 a 2 kilogramami.

Dlaczego trzeba uzupełniać sól w zmywarce?

Sól w zmywarce jest używana do regulacji twardości wody. Brak soli powoduje osadzanie się kamienia. Sól pozwala na usunięcie kamienia i zapewnia skuteczniejsze działanie zmywarki.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

CynamonowaCzarownica

Dziękuję za wskazówki! Zawsze zastanawiałam się, ile soli wsypać do zmywarki i gdzie dokładnie ją wsypać. Teraz już wiem!

Opublikuj komentarz