Ile wody zużywa zmywarka?

Ile wody zużywa zmywarka?
ile zmywarka pobiera wody

W dzisiejszych czasach zmywarki stały się artykułem pierwszej potrzeby. Coraz więcej gospodarstw domowych wyposażanych jest w ten sprzęt. Nic dziwnego – zmywarki w sposób znaczący poprawiły komfort życia konsumentów, oszczędzając ich czas i energię. Z drugiej strony, wydawałoby się, że takie urządzenia to inwestycja dla zamożnych.  W końcu sam sprzęt to już dość duże ulokowanie pieniędzy, a należy dodatkowo uwzględnić fakt poboru prądu oraz wody, zakup detergentów. Ile zatem mediów zużywa zmywarka? Zapraszamy do artykułu.

Średnie zużycie poboru wody przez zmywarki

Mycie naczyń w sposób ręczny to dla wielu osób niewdzięczne zadanie, które zajmuje czas i energię. Okazuje się również, że takie zmywanie zużywa też znacznie więcej wody. Weźmy pod uwagę standardowe mycie, podczas którego zużywamy około 80 litrów. Odkręcamy wodę, a ta nierzadko leci intensywnym strumieniem, aż do samego końca płukania. I to niezależnie czy myjemy łyżeczkę, czy szorujemy przypaloną patelnię. Metr sześcienny wody wraz ze ściekami obecnie kosztuje około 12 zł. Rachunek w tym wypadku jest prosty: każde ręczne mycie naczyń kosztuje około 0,96 groszy. A teraz licząc, ile wody zużywa zmywarka, przyjmując, że w trakcie jednego cyklu pobiera ona średnio 10 litrów, otrzymujemy wynik około 12 groszy za jeden cykl pracy.

zmywarka ile wody

Ile wody pobiera zmywarka 45-tka?

Zmywarka o szerokości 45 cm to świetna propozycja do mieszkań o małych gabarytach, ale także małych rodzin (do 3 osób). Tego typu urządzenia cechują się znacznie mniejszym poborem prądu czy energii niż standardowe. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie wody pobiera sprzęt o szerokości 45, dobrze jest to sprawdzić. Wartość ta podawana jest w specyfikacji produktu. Uśredniony parametr to około 8 litrów.

Ile wody pobiera zmywarka 60-tka?

Zmywarki o szerokości 60 cm doskonale sprawdzają się w wypadku rodzin z dziećmi (2+2 lub więcej). Tego typu urządzenia zużywają 10-12 litrów wody. Te informacje również można sprawdzić na specyfikacji urządzenia i wybrać najodpowiedniejsze dla nas.

ile wody bierze zmywarka

Na co zwracać uwagę podczas wyboru zmywarki?

Fakt, ile wody bierze zmywarka, to nie jedyna aspekt, który należy wziąć pod uwagę, kupując tego typu urządzenie. Warto przede wszystkim zapoznać się z jej klasą energetyczną. Im wyższa, tym korzystniej dla naszego portfela. Warto wybierać urządzenia energooszczędne z certyfikatem energooszczędności – w ten sposób zyskamy pewność, że zużywamy możliwie najmniej energii.  Należy również jeszcze zwrócić uwagę na temperaturę zmywania – efektywne mycie w niskim temperaturach to także możliwość oszczędności.

Druga sprawa, to szerokość zmywarki – 45, 50-56 czy 60 cm. Wybór ten powinien być uzależniony od wielkości naszego mieszkania czy domu i liczby mieszkańców.

Warto również zwrócić uwagę na dedykowane programy do konkretnych rodzajów mycia, namaczania czy polerowania szkła.

ile wody zużycie zmywarka a mycie ręczne

Co wpływa na zużycie wody przez zmywarkę?

Wiele czynników wpływa na ilość zużywanej przez zmywarkę wody:

  • wiek urządzenia (starsze pobierają jej więcej niż te najnowszej generacji)
  • klasa energetyczna (im wyższa, tym lepiej, bo ilość pobieranej wody jest mniejsza)
  • ECO program do mycia naczyń. Im dłuższy, tym mniej ekonomiczny (podczas zakupu zmywarki, warto zwrócić uwagę, czy ma ona program ECO (cechujący się możliwie niską temperaturą oraz niskim poborem prądu).

Gdzie szukać informacji o poborze wody? Sprawdź etykietę energetyczną!

Informacji, ile zmywarka pobiera wody należy szukać na etykiecie, w jej specyfikacji, w dokumentacji technicznej lub u sprzedawcy. Warto posiadać taką wiedzę, aby kupić zmywarkę jak najbardziej ekonomiczną. Etykieta energetyczna pozwoli nam uzyskać takie informacje jak: klasa energetyczna, pojemność znamionowa czy roczne zużycie prądu.

ile wody zużywa zmywarka

Jak widać, zmywarka to nie jest zbędną i drogą fanaberią, a pozwalające na oszczędność wody i energii urządzenie. Dziś, media są bardzo drogie, dlatego warto jednorazowo zainwestować w sprzęt, który przez najbliższe lata pozwoli nam na znaczne obniżenie rachunków.

5/5 - (Liczba ocen: 16)

Ile wody zużywa zmywarka podczas jednego cyklu prania?

Zużycie wody przez zmywarkę podczas jednego cyklu prania może się różnić w zależności od modelu i producenta, ale średnio zużywa ona około 10-15 litrów wody na jeden cykl.

Czy istnieją modele zmywarek o niższym zużyciu wody?

Tak, istnieją modele zmywarek, które charakteryzują się niższym zużyciem wody. Na przykład, zmywarki z klasą energetyczną A mogą zużywać około 6-9 litrów wody na jeden cykl.

Czy jest możliwe zmniejszenie zużycia wody przez zmywarkę?

Tak, istnieją różne sposoby na zmniejszenie zużycia wody przez zmywarkę. Jednym z nich jest używanie programów o niższej temperaturze, a także dobór odpowiedniej ilości detergentu do ilości zabrudzeń naczyń.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

LuluLove

Świetne wskazówki dotyczące prania ręczników! Teraz będą zawsze miękkie i pachnące. 🛁

Opublikuj komentarz