Jak układać naczynia w zmywarce?

Jak układać naczynia w zmywarce?
jak układać naczynia w zmywarce

Zmywarka jest urządzeniem, które znajduje się w prawie każdym domu. Używając jej, prace kuchenne przebiegają szybciej i sprawniej. Aby w stu procentach wykorzystać efektywność zmywarki, należy znać nie tylko sposób jego obsługi, ale także sposób układania naczyń. Odpowiednie rozmieszczenie i ustawienie brudnej zastawy kuchennej sprawi, że mycie będzie o wiele bardziej skuteczne. Jak dokładnie powinno to wyglądać?

Jak przygotować naczynia przed włożeniem ich do zmywarki?

Skuteczne mycie naczyń w zmywarce uzależnione jest od właściwego ich rozmieszczenia. To z kolei nie jest możliwe bez prawidłowej ich segregacji. Pierwszym etapem segregacji jest podział naczyń na te mniej oraz bardziej zabrudzone. Każdy początkujący użytkownik tego sprzętu zastanawia się, czy płukać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki. To dobra i bardzo często stosowana praktyka. To właśnie konieczność opłukania większych resztek jedzenia jest powodem segregacji według poziomu zabrudzenia naczyń.

Drugą czynnością przygotowującą brudne naczynia do umieszczenia w zmywarce jest ich podział z uwagi na konieczność odpowiedniego umieszczenia. Podział ten jest konieczny w przypadku każdej zmywarki niezależnie od firmy. Odpowiedź na pytanie, jak układać naczynia w zmywarce beko będzie brzmiała podobnie, jak w przypadku innych zmywarek. Szklanki, kieliszki, filiżanki, miseczki oraz kubki powinny znaleźć się na górnym koszu.  Z kolei talerze, garnki, miski i większe naczynia, muszą znaleźć się w koszu dolnym.

jak ułożyć naczynia w zmywarce

Zasady układania naczyń w zmywarce

Sposób ułożenia naczyń w zmywarce jest równie ważny, jak ich segregacja. Każdy użytkownik zmywarki zadaje sobie pytanie, jak ułożyć naczynia w zmywarce, aby mycie było jak najbardziej efektywne ? Jest kilka zasad, które warto znać. W przypadku naczyń na napoje należy pamiętać o zasadzie „do góry nogami”. Oznacza to, że wszystkie kubki, szklanki i miseczki powinny zostać ułożone do góry dnem. Co więcej, szklane kieliszki powinny znaleźć się po bokach kosza, kubeczki z przodu, a miseczki po środku. 

Równie ważna jest zasada rozmieszczenie pozostałych większych naczyń. Po zewnętrznej stronie kosza należy umieścić patelnie oraz garnki, Małe talerzyki na środku kosza. Pomiędzy nimi a patelniami, duże talerze. Warto zapamiętać, jak układać naczynia w zmywarce, ponieważ właściwy sposób ułożenia wpływa na jakość mycia. Co więcej, zmniejsza się zużycie wody i możliwe jest skuteczne mycie na szybszym programie.

jak wkładać naczynia do zmywarki

Od czego jest górny koszyk w zmywarce?

Każda zmywarka niezależnie od modelu wyposażona jest w dwa główne kosze. Jednym z nich jest górny kosz. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić układanie na nim lżejszych naczyń. Głównie są to:

  • szklanki,
  • kieliszki,
  • kubeczki,
  • miseczki.

Naczynia tego typu nie potrzebują tak silnego strumienia wody do umycia, jak pozostałe większe naczynia. Poza tym kosz ten jest przystosowany do delikatnych, szklanych produktów, ponieważ posiada specjalne uchwyty na przykład do kieliszków.

jak załadować zmywarkę

Jak układać naczynia w dolnym koszu?

W dolnym koszu powinny znaleźć się naczynia większe i cięższe. Głownie takie, które wymagają mycia odpowiednio mocnym strumieniem wody. Nie każdy wie, jak wkładać naczynia do zmywarki, a jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku dolnego kosza. Oprócz właściwego rozmieszczenia naczyń, czyli umieszczenia tych większych po bokach, a mniejszych w środku. Trzeba pamiętać także o odpowiednim kącie ich nachylenia. Właściwe nachylenie pomoże ukierunkować strumienia wody, ale także ułatwi spływanie zanieczyszczeń z naczyń.

czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki

Gdzie układać sztućce?

Ułożenie sztućców w zmywarce jest chyba najtrudniejszym zadaniem. Muszą zostać umieszczone w taki sposób, aby nie przemieszczały się podczas mycia. Niewłaściwe ich umiejscowienie może skutkować zarówno pozostawaniem na nich resztek jedzenia, jak i powodowaniem zarysowań pozostałych naczyniach.

Zmywarka z koszem na sztućce

Jednym rozwiązań oferowanych przez producentów dotyczących mycia sztućców w zmywarce są kosze. Jak załadować zmywarkę, która posiada kosz na sztućce? To nic trudnego. Należy pamiętać, aby sztućce wkładać do niego pionowo, brudną stroną do góry. W ten sposób domyją się one najlepiej. Pojemnik ten zwykle jest w zestawie z zakupionym sprzętem, jednak w przypadku jego braku można dokupić go osobno

jak układać naczynia w zmywarce bosch

Zmywarka ze specjalną, trzecią szufladą na sztućce

Zdarza się, że zmywarka nie posiada kosza na sztućce, ale zamiast tego wyposażona jest w specjalną szufladę. Jest t o miejsce, w którym można ułożyć noże, widelce i łyżki w sposób poziomy. Szuflada tego typu zwykle umieszczana jest na górze zmywarki, tuż nad górną szufladą. Dzięki takiej konstrukcji nie zajmuje ona dodatkowej powierzchni, a każdy, że sztućców posiada swoje osobne miejsce.

Jak układać naczynia w zmywarce? Podsumowanie

Ułożenie naczyń w zmywarce jest bardzo ważne. Zdarza się, że naczynia pomimo umycia nadal są brudne. Zwykle wina za ten stan zwalana jest na niewłaściwe tabletki lub wodę. Warto jednak dowiedzieć się, jak układać naczynia w zmywarce. Bosch, beko, czy też każdy inny sprzęt. Zasady układania naczyń są zawsze takie same. Tego typu informacje zawarte są w każdej instrukcji obsługi urządzenia. Właściwe ułożenie sztućców przyczyni się do wielu korzyści zarówno finansowych, jak i w postaci braku konieczności ponownego uruchamiania zmywarki.

5/5 - (Liczba ocen: 21)

Czy wszystkie naczynia mogą być układane w zmywarce?

Nie, nie wszystkie naczynia mogą być układane w zmywarce. Należy unikać umieszczania w zmywarce naczyń z drewna, metali szlachetnych, czy też naczyń wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie są przystosowane do mycia w zmywarce.

Jak układać naczynia w zmywarce, aby były dokładnie umyte?

Aby naczynia były dokładnie umyte w zmywarce, należy układać je układać zgodnie z następującymi zaleceniami: płaskie naczynia i garnki powinny być ułożone na dnie zmywarki, a naczynia głębokie, takie jak szklanki, kubki, miseczki, powinny być ułożone na górnym poziomie. Należy unikać zakrywania otworów ramion spryskujących oraz zwrócić uwagę na rodzaj detergentu używanego. Należy też pamiętać, że górna szuflada posiada słabszy strumień wody, przez co te najbardziej zabrudzone i przypalone garnki lub patelnie mogą się tam nie domyć.

Czy naczynia powinny być układane z brudem do góry, czy do dołu?

Naczynia powinny być układane z brudem do dołu, aby ramiona spryskujące mogły dotrzeć do wszystkich zabrudzeń. Brudne strony naczyń powinny skierowane ku dolnej części zmywarki, aby ramiona spryskujące mogły dokładnie umyć każdą część naczynia.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

KrainaMarzeńEla

Wspaniały przewodnik po praniu ubrań z jedwabiu! Teraz mogę być pewna, że moje jedwabne bluzki będą zawsze wyglądać jak nowe. 🌹

Opublikuj komentarz