Jak zamontować front do zmywarki?

Jak zamontować front do zmywarki?
jak zamontować front do zmywarki

Jak zamontować front do zmywarki Electrolux? Jak zamontować płytę meblową do zmywarki? – to jedne z częściej zadawanych pytań na forach internetowych. Rosnąca popularność zmywarek do zabudowy nie jest zaskoczeniem. Posiadają one wiele zalet, co więcej ich montaż nie wymaga profesjonalnych umiejętności. Jakie korzyści płyną ze wyboru zmywarki do zabudowy? Na jaką się zdecydować? Jak przebiega montaż?

Dlaczego warto wybrać zmywarkę do zabudowy? Wady i zalety

Popularność zmywarek do zabudowy ciągle rośnie. Nic w tym zaskakującego. Posiadają one bowiem wiele zalet, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Przede wszystkim dzięki montażowi frontu, zmywarka nie odbiega wizualnie od reszt kuchni. Stanowi ona jedną spójną całość, zachowując tym samym unikalny wygląd. Co więcej, zabudowa posiada również funkcjonalne właściwości. Zamontowanie frontu znacznie wygłusza pracę zmywarki. Ponadto znacznie łatwiej można utrzymać czystość niż w przypadku powierzchni stalowych, na której widoczne są wszystkie zacieki i plamy. Front z dobrej jakości materiału pozwoli zaoszczędzić wiele czasu na sprzątaniu. 

jak zamontować zmywarkę do zabudowy

Jakie są formy otwierania drzwi do zmywarki?

Jedną z najbardziej znanych form otwierania zmywarki są tradycyjne uchwyty, montowane do frontu. Jednak rozwój technologii sprawił, że na obecnym rynku dostępna jest znacznie większa ilość form. Aby zmniejszyć ilość elementów wystających, warto zdecydować się na otwieranie zmywarki poprzez przyciśnięcie frontu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jej zamykania. Kolejny rodzaj zmywarki, który pojawił się w ostatnich latach, to tzw. zmywarka sensorowa. Urządzenia te otwierają się przy delikatnym dotknięciu frontu lub panelu. 

Jakie są rodzaje panelu do zmywarki?

Wśród pytań: jak zamontować zmywarkę, bardzo często pojawiają się te odnośnie dostępnych paneli. Jednym z najbardziej docenianych modeli są tzw. zmywarki zintegrowane. Posiadają one ukryty panel, umieszczony najczęściej na górnej części urządzenia. W ten sposób front przykrywa całą zmywarkę, tworząc spójną całość z pozostałymi meblami. Na rynku dostępne są również zmywarki z odkrytym panelem sterowania, który znajduje się w górnej części urządzenia. Płyta meblowa znajduje się na wysokości panelu sterowania, co powoduje, że zmywarka wyróżnia się wśród mebli.

jak zamontować front do zmywarki electrolux

Jak zamontować front do zmywarki? Potrzebne narzędzia

Płyta frontu jest tylko jednym z kilku niezbędnych przedmiotów. Kolejnym z nich jest uchwyt, który należy założyć przed dołączaniem zmywarki. Wykonanie tego zadania po montażu, spowoduje brak możliwości regulacji uchwytu. Jednym z najważniejszych kroków jest dokładne sprawdzenie, czy zmywarka funkcjonuje prawidłowo. Wszelkie uszkodzenia należy naprawić przed przyłączeniem frontu. 

Co znajduje się w zestawie od producenta?

Producent zmywarki do zabudowy zaopatruje właściciela w instrukcję obsługi. Znaleźć w niej można nie tylko funkcje związane z działaniem zmywarki, ale także niezbędne informacje dotyczące montażu frontu. Ponadto w większości przypadków dołączony zostaje specjalny szablon do wywiercania otworów. Bardzo często dodatkową pomocą jest stelaż do montażu frontu. 

jak zamontować front do zmywarki bosch

Co warto dokupić?

Niektóre marki zmywarek do zabudowy, dołączają specjalny system haczyków, który znacznie ułatwia montaż frontu. Jednak w większości przypadków montaż będzie wymagał wywiercenia otworów. Dlatego tez wśród niezbędnych przedmiotów wymienia się zaczepy, śrubokręt krzyżakowy i wkrętarkę. 

Jak zamontować zmywarkę do zabudowy? Przygotowanie frontu

Front przed montażem powinien zostać odpowiednio wymierzony, a przede wszystkim dopasowany do wymiarów zmywarki i formy panelu sterowania. W przypadku wyglądu może on być dopasowany do pozostałych mebli lub wyróżniać się na ich tle. Montaż frontu do zmywarki jest prostym zadaniem, jeśli postępuje się zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w instrukcji. Jak wygląda montowanie panelu meblowego do zmywarki? 

Jak zamontować płytę meblową do zmywarki?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań podczas zakupu urządzenie jest: jak zamontować front do zmywarki Bosch? Wbrew pozorom montaż frontu jest zadaniem niewymagającym specjalnych umiejętności technicznych. Wszystkie koniecznie działania można wymienić w kilku krokach:

  1. Usunięcie metalowych elementów ozdobnych – wiele modeli zmywarek posiada łatwe do ściągnięcia metalowe elementy zdobnicze. Zlikwidować je można za pomocą śrubokręta krzyżakowego. 
  2. Wkręcenie zaczepów – zakupione zaczepy należy oprzeć w otworach znajdujących się na przodzie zmywarki. Następnie ustawia się front, aby ostatecznie przykręcić panel meblowy do zmywarki za pomocą wkrętów. 
  3. Sprawdzenie dopasowania frontu do zmywarki – przed użyciem wkrętów warto jeszcze raz dokładnie sprawdzić, czy płyta meblowa została odpowiednio ułożona na drzwiach zmywarki. Jeśli wszystko się zgadza, można przystąpić do wiercenia otworów.
  4. Wkręcanie wkrętów – podczas tego końcowego zadania, niezbędna może okazać się pomoc kogoś z zewnątrz. Tak, aby jedna osoba mogła trzymać front, podczas gdy druga wkręca wkręty. Zadanie to można wykonać przy pomocy wkrętarki lub śrubokręta krzyżakowego. 
  5. Sprawdzenie elementów – ostania czynnością jest dokładne sprawdzenie, czy wszystkie elementy zostały poprawnie przymocowane. Stabilnie przykręcony front nie powinien się ruszać podczas działania zmywarki. 
jak zamontować zmywarkę

Montaż frontu do zmywarki. Podsumowanie

Przed rozpoczęciem montażu należy zadbać o kilka ważnych kwestii, wśród których należy wymienić m.in. dobór frontu i sposobu otwierania, wybranie panelu sterowania, a przede wszystkim dokonanie odpowiednich pomiarów. Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie narzędzi, a także niezbędnych przedmiotów. Warto sprawdzić, które elementy są zapewnione przez producenta. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów. Sam proces montażu jest prosty. Przebiega sprawnie, zwłaszcza jeśli korzysta się z dołączonej instrukcji. W razie jakichkolwiek pytań warto zwrócić się o pomoc do fachowca!

5/5 - (Liczba ocen: 17)

Jakie narzędzia są potrzebne do zamontowania frontu do zmywarki?

Do zamontowania frontu do zmywarki potrzebne są podstawowe narzędzia takie jak śrubokręt, poziomica i ewentualnie wkrętak elektryczny.

Czy potrzebny jest specjalista do zamontowania frontu do zmywarki?

Nie, zamontowanie frontu do zmywarki jest dość proste i można to zrobić samodzielnie, o ile posiadasz podstawowe umiejętności majsterkowania.

Czy mogę zamontować front o innym kolorze niż oryginalny?

Tak, możesz zamontować front o dowolnym kolorze, pod warunkiem że rozmiar nowego frontu pasuje do zmywarki.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

Liczba komentarzy: 2

comments user

KociaKatarzyna

Artykuł o praniu wełnianych swetrów jest bardzo przydatny, zwłaszcza teraz, gdy nadchodzi zima. Dziękuję! ❄️

comments user

AniaArtystka

Drogie Panie, montaż frontu do zmywarki to zadanie, które z pewnością każda z nas jest w stanie zrealizować. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia oraz zastosować odpowiednie narzędzia, aby prace przebiegły sprawnie i bez problemów.

Opublikuj komentarz