Jak i czym wyczyścić zmywarkę?

Jak i czym wyczyścić zmywarkę?
jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem

Brzydki osad na szklankach, niedomyte naczynia, nieprzyjemny zapach ze zmywarki – to właśnie główne oznaki, że czas na odświeżenie sprzętu. Odpowiednie czyszczenie sprawi, że zmywarka będzie znów pracowała prawidłowo. W przeciwnym razie nie ma co liczyć na lśniące talerze, szklanki czy sztućce. Jednorazowe mycie sprzętu oczywiście nie wystarczy do uzyskania trwałych efektów. Jak wyczyścić zmywarkę, by funkcjonowała ona sprawnie przez długi czas? W jaki sposób dbać o nią na co dzień?

Regularne czyszczenie zmywarki – dlaczego warto?

Niegdyś zmywarka uchodziła za sprzęt luksusowy, obecnie znajduje się w coraz większej ilości domów. Nie da się ukryć, że zrewolucjonizowała ona ludzkie życia. Odciąża domowników umożliwiając im zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy. Wymaga ona jednak poświęcenia nieco uwagi.

Nawet jeśli najlepsza zmywarka zostanie zaniedbana, nie będzie w stanie pełnić swoich funkcji prawidłowo. Zignorowanie czyszczenia sprzętu odbije się na stanie naczyń. Warto więc dowiedzieć się, czym wyczyścić zmywarkę, by efekt utrzymywał się przez długi czas.

jak wyczyścić zmywarkę

Jak przygotować zmywarkę do jej czyszczenia?

Przed właściwym myciem zmywarki trzeba wykonać jeszcze kilka czynności. Pierwszy krok to przygotowanie do czyszczenia polegające na wyjęciu z niej wszystkich elementów. Podczas pielęgnacji należy skupić się też na umyciu filtrów. Elementy te wpływają bezpośrednio na efektywność urządzenia. Zabrudzenia usuwa się ręcznie, a same filtry myje pod bieżącą wodą. Nie wolno pominąć czyszczenia drzwi i panelu zmywarki. Warto robić to co kilka dni z pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Podczas gruntownego czyszczenia można użyć szczoteczki do zębów. Ostatni etap przed właściwym myciem zmywarki to czyszczenie uszczelek.

czym czyścić zmywarkę

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami

Jak umyć zmywarkę – za pomocą chemicznych środków, czy lepiej skupić się na domowych metodach? Druga z tych opcji będzie z pewnością mniej inwazyjna i bardziej ekologiczna. Obecnie bycie eko to nie tylko trend, ale również wyraz szacunku dla przyszłych pokoleń. Wybierając naturalne metody można zadbać nie tylko o dobro planety, ale również swój portfel. Popularne środki do czyszczenia znajdują się w końcu w każdym domu. Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Opcji jest kilka, np. użycie:

  • octu,
  • sody oczyszczonej,
  • kwasku cytrynowego,
  • boraksu.
czym wyczyścić zmywarkę

Mycie zmywarki sodą oczyszczoną

Jak czyścić zmywarkę sodą oczyszczoną? W miejsce, w które wkłada się zazwyczaj tabletkę do zmywarki, należy wsypać 2-3 łyżki sody. Kolejny krok to włączenie intensywnego trybu zmywania. Po otwarciu drzwiczek sprzęt powinien wyglądać, pachnieć i działać jak nowy. Soda posiada delikatne właściwości żrące, dzięki czemu usuwa zanieczyszczenia z wnętrza zmywarki. Jest ona zarazem środkiem bezpiecznym i ekologicznym. To polecane rozwiązanie, jeśli z wnętrza dobiega przykry zapach.

Czyszczenie zmywarki octem

Dawniej ocet stanowił podstawowy środek czystości w każdym domu. Wyróżnia się on mocno kwaśnym pH, co pozwala mu skutecznie usuwać brud i kamień. Nieprzyjemny zapach octu można zneutralizować opłukując wyczyszczoną powierzchnię wodą.

jak umyć zmywarkę

Do dwóch szklanek należy wlać po 200 ml octu. Jedną z nich wlewa się na dno sprzętu, a drugą wkłada do górnego koszyczka. Następnie można uruchomić cykl zmywania. Czyszczenie octem warto uzupełnić czyszczeniem sodą, lecz nie wolno stosować obu rozwiązań jednocześnie. W przeciwnym razie mycie nie przyniesie efektów.

Mycie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Jedną saszetkę kwasku cytrynowego wystarczy wsypać do przegródki przeznaczonej na tabletki lub płyn. Następny etap to uruchomienie programu z wysoką temperaturą. Warto wykorzystać tryby dedykowane naczyniom o dużym stopniu zabrudzenia. Gorąca woda rozpuszcza kryształki i uwalnia kwas. Usuwa on tłuszcz i osady z kamienia. Również w tym przypadku warto zastosować dodatkowo czyszczenie sodą, lecz nie łączyć obu metod w tym samym czasie.

jak czyścić zmywarkę

Jak utrzymać zmywarkę w czystości na dłużej?

Odpowiedź na pytanie czym czyścić zmywarkę to nie wszystko. Warto dowiedzieć się też, w jaki sposób utrzymać ją w czystości na dłużej. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że czynności pielęgnacyjne muszą być przeprowadzane regularnie. Optymalne rozwiązanie to czyszczenie zmywarki raz w tygodniu. Takie odświeżanie pozwoli zapobiec sytuacji, w której sprzęt przestanie funkcjonować prawidłowo. Naczynia przed każdym włożeniem do zmywarki trzeba opłukiwać. Ponadto używane środki muszą być dopasowane do twardości wody.

5/5 - (Liczba ocen: 21)

Jakie są sposoby na czyszczenie zmywarki?

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie zmywarki. Można użyć specjalnych preparatów do czyszczenia zmywarek, wyczyścić ją sodą oczyszczoną lub octem, a także użyć tabletki do czyszczenia zmywarki.

Czy zmywarka powinna być czyszczona regularnie?

Tak, zmywarka powinna być czyszczona regularnie, aby utrzymać jej sprawność i zapewnić dobre rezultaty mycia naczyń. Zaleca się czyszczenie co kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości użytkowania. Niektóre ze zmywarek samodzielnie informują o konieczności jej wyczyszczenia poprzez specjalną ikonę na panelu sterującym.

Jakie części zmywarki należy wyczyścić?

Warto wyczyścić filtr, gąbkę i sitko, które znajdują się wewnątrz zmywarki. Dodatkowo, należy wyczyścić wnętrze zmywarki, ramiona spryskujące, a także usunąć kamień i osad z komory zasilania wodą.

O autorze: Marlena Śmiałowska

Jestem pasjonatką elektroniki i sprzętu AGD. Ukończyłam szkołę wyższą i przez wiele lat pracowałam nad projektowaniem i doskonaleniem różnorodnych urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, pralki, odkurzacze i lodówki. W międzyczasie zaczęłam dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi poprzez pisanie artykułów na temat sprzętu AGD. Moje teksty cechowały się nie tylko dogłębną wiedzą techniczną, ale także zrozumiałym językiem, który pozwalał nawet osobom mało zaznajomionym z tematem zrozumieć złożone mechanizmy działania urządzeń. Dziś jestem autorką tekstów na portalu nowe-agd.pl.

1 komentarz

comments user

UśmiechniętaUla

Bardzo cenne informacje na temat prania bawełnianych ubrań. Dziękuję za podzielenie się nimi! 👖

Opublikuj komentarz